baner_targi-kazimierz-2019

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na 52. Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym, które odbędą się w dniach 28 – 30 czerwca 2019 r.

Po raz kolejny na kazimierskim rynku zaprezentują swoje prace najwybitniejsi polscy twórcy ludowi, mistrzowie dyscyplin rękodzielniczych, laureaci prestiżowych konkursów, a także młodzi adepci plastyki ludowej, których prace odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i bezpośrednio nawiązują do tradycyjnego wzornictwa i technik rękodzielniczych.

Kazimierskie Targi to jedna z najważniejszych imprez organizowanych przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, której główną ideą jest upowszechnianie i popularyzacja plastyki ludowej. Niezmiennie od pierwszych targów, impreza ta cieszy się niezwykłym zainteresowaniem zarówno wśród samych twórców ludowych, jak i kolekcjonerów sztuki ludowej, a także licznego grona turystów przyjeżdżających niejednokrotnie specjalnie z tej okazji do Kazimierza.

W tegorocznej edycji weźmie udział 80 twórców. Chcemy zaprezentować to wszystko, co liczy się dziś w twórczości ludowej, przedstawić najwybitniejszych artystów ludowych, reprezentujących następujące dyscypliny twórczości ludowej: rzeźbę, malarstwo, plastykę obrzędową i zdobniczą, zabawkarstwo, tkactwo, koronkarstwo, hafciarstwo, garncarstwo, plecionkarstwo.

Targi niezmiennie towarzyszą Ogólnopolskiemu Festiwalowi Kapel i Śpiewaków Ludowych, będąc znaczącym dopełnieniem tego jedynego w swoim rodzaju święta autentycznej, regionalnej kultury ludowej.

Dla przybliżenia gościom Festiwalu piękna sztuki ludowej przewidziane są pokazy (przy stoiskach), a także warsztaty (klub Tyndyryndy) rękodzielnicze prowadzone przez twórców ludowych.

28 czerwca, piątek
9.00 – Otwarcie Targów Sztuki Ludowej

Uczestnicy Targów Sztuki Ludowej 2019

Rzeźba

Adamczyk Henryk  – Łęczyca (woj. łódzkie)
Chalimoniuk Zbigniew – Biała Podlaska (woj. lubelskie)
Gaja Mieczysław – Łuków (woj. lubelskie)
Głuszek-Nowicka Agnieszka – Dąbrowice (woj. łódzkie)
Graczyk Andrzej – Worowice Wyroby (woj. mazowieckie)
Kozak Kazimierz – Dąbrówka (woj. lubelskie)
Kozłowski Andrzej – Skarżysko-Kamienna (woj. świętokrzyskie)
Lipa Adam – Siedliska (woj. lubelskie)
Leśniak Bogumiła – Stryszawa (woj. małopolskie)
Pawłowski Jan – Włodawa (woj. lubelskie)
Semmerling Józef – Gdańsk (woj. pomorskie)
Sowijak Jerzy – Włoszakowice (woj. wielkopolskie)
Świderek Ela – Skierniewice (woj. łódzkie)
Werema Maria – Lublin (woj. lubelskie)
Węgiełek Eugeniusz – Pęcław (woj. mazowieckie)
Zawacki Krzysztof – Choceń (woj. kujawsko-pomorskie)
Zawadzki Mieczysław – Łuków (woj. lubelskie)
Żak Zygmunt – Radom (woj. mazowieckie)

Wyroby z wiórów 

Grzywna Anna  – Koziegłowy (woj. śląskie)  

Malarstwo

Mąka Stanisława – Chełm (woj. lubelskie)
Walczak-Stasiowska Marta – Zakopane (woj. małopolskie)

Garncarstwo

Konopczyński Jan – Bolimów (woj. łódzkie)
Piechowski Paweł – Czarna Białostocka (woj. podlaskie)
Piechowski Mirosław – Czarna Białostocka (woj. podlaskie)
Rodak Jarosław – Bliżyn (woj. świętokrzyskie)
Skiba Piotr – Piaski (woj. lubelskie)

Instrumenty ludowe

Florian Walkosz – Berda – Zakopane (woj. małopolskie)

Plecionkarstwo

Bąkała-Wydra Ilona – Gołąb (woj. lubelskie)
Kostek Marian – Nowa Sarzyna (woj. podkarpackie)
Michalski Jan – Skierniewice (woj. łódzkie)

Ptaszki, zabawki

Ciszek Joanna – Suchedniów (woj. świętokrzyskie)
Ciszek Włodzimierz – Suchedniów (woj. świętokrzyskie)
Kicman Anna – Leokadia (woj. mazowieckie)
Kicman Rajmund – Leokadia (woj. mazowieckie)
Kruczyńska Grażyna – Żywiec (woj. śląskie)
Lasik Józef – Stryszawa (woj. małopolskie)
Lasik Karol – Stryszawa (woj. małopolskie)
Łoboz Marian – Jeleśnia (woj. śląskie)
Łoboz Wiesława – Jeleśnia (woj. śląskie)
Mentel Łukasz – Stryszawa (woj. małopolskie)
Puk Jan – Gorzyce (woj. podkarpackie)

Plastyka obrzędowa i zdobnicza

Bochenek Magdalena – Zalipie (woj. małopolskie)
Kieleczawa Maria – Wrocław (woj. dolnośląskie)
Klocek Wanda – Nysa (woj. opolskie)
Kołodziej Helena – Abramów (woj. lubelskie)
Kołodziejska Jolanta – Ziewanice (woj. łódzkie)
Kozłowska Lucyna – Skarżysko-Kamienna (woj. świętokrzyskie)
Kucharzyk Wiesława – Majdan Kozłowiecki (woj. lubelskie)
Majda Stanisława – Nowy Sącz (woj. małopolskie)
Miś Bogusława – Zalipie (woj. małopolskie) 
Pacan Zofia – Bielowice (woj. łódzkie)
Pokora-Domańska Elżbieta – Bielowice (woj. łódzkie)
Pokora-Pietras Anna – Bielowice (woj. łódzkie)
Wojda Wiesława – Łowicz (woj. łódzkie)
Wojtasik Helena – Tułowice (woj. opolskie)
Zawacka Aleksandra – Wichrowice (woj. kujawsko-pomorskie)

Haft

Cielińska Małgorzata – Puławy (woj. lubelskie)
Czubak Zofia – Łowicz (woj. łódzkie)
Kocus Teresa – Łowicz (woj. łódzkie)
Madanowska Marianna – Kocierzew (woj. łódzkie)
Rzepka Marianna – Opoczno (woj. łódzkie)
Staniszewska Anna – Łowicz (woj. łódzkie)
Zagrabska Krystyna – Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie)
Żukowska Jadwiga – Bezek (woj. lubelskie)

Koronka

Cięciwa Magdalena – Marcinkowice (woj. małopolskie)
Dryjańska Lidia – Toruń (woj. kujawsko-pomorskie) – frywolitka
Karwacka-Kosińska Anna – Biała Podlaska (woj. lubelskie)
Kubaszczyk Zuzanna – Koniaków (woj. śląskie)
Kukuczka Halina – Koniaków (woj. śląskie)
Kurto Teresa – Łubianka (woj. kujawsko-pomorskie) – frywolitka
Wieczorek Eugenia – Jarocin (woj. wielkopolskie)

Tkactwo

Furtak Janina – Bałtów (woj. lubelskie)
Furtak Józefa – Bałtów (woj. lubelskie)
Mazurek Janina – Bałtów (woj. lubelskie)
Nakonieczna Krystyna – Borysów (woj. lubelskie)
Olszak Leokadia – Żerdź (woj. lubelskie)
Papakul Magdalena – Mordy (woj. mazowieckie)
Pryzmont Teresa – Kol. Wasilówka (woj. podlaskie)
Radulska Danuta – Janów (woj. podlaskie)
Urban Małgorzata – Kazimierz Dln. (woj. lubelskie)