Galeria Dztuki Ludowej

Galeria Sztuki Ludowej

Galeria Sztuki Ludowej STL na stałe wpisała się w „pejzaż” kulturalny miasta Lublina.

Oferta Galerii obejmuje: sprzedaż bezpośrednią rękodzieła ludowego od twórców ludowych z całej Polski, warsztaty rękodzielnicze z różnych dziedzin sztuki, tematyczne lekcje o polskich zwyczajach i obrzędach, spotkania z twórcami ludowymi połączone z pokazami, warsztaty muzyczne, potańcówki przy muzyce tradycyjnej na żywo, wystawy, prelekcje i kiermasze, ekspozycję i prezentację dzieł sztuki ludowej.

W Galerii stale realizowany jest projekt Akademia Sztuki Ludowej, który jest formą działań edukacyjnych. Obejmuje on całoroczny cykl warsztatów rękodzielniczych połączonych z prelekcjami, spotkaniami, wystawami i kiermaszami. Naszym celem jest przekaz międzypokoleniowy wciąż żywych elementów polskiej kultury ludowej. Spotkania z tradycją to spotkania z autentycznymi twórcami ludowymi, którzy dzielą się swoją wiedzą, pasją i umiejętnościami. Warsztaty prowadzą twórcy ludowi – członkowie STL – z Lubelszczyzny i innych regionów Polski, towarzyszą im wystawy i prelekcje. Adresowane są do szerokiego grona odbiorców, zarówno dla dzieci i młodzieży, jak i osób dorosłych. Uczestniczy projektu poznają polskie tradycje i zwyczaje świąteczne, a także zdobywają praktyczne umiejętności wykonywania wytworów sztuki ludowej z różnych dziedzin i regionów.

#TwórcyLudowiWpandemii

Jak wiemy kryzys związany z epidemią koronawirusa dotknął również środowiska twórcze i artystyczne. Wśród artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji są także twórcy ludowi m.in. rzeźbiarze, malarze, osoby wykonujące wycinanki czy tradycyjne ozdoby choinkowe. Odwołane spotkania, wystawy, kiermasze, jarmarki i liczne warsztaty (szczególnie te związane z okresem wielkanocnym, a teraz bożonarodzeniowym) to czasami jedyny zastrzyk dla naszych twórców. Dlatego też mając na uwadze trudną sytuację naszych twórców, rozpoczęliśmy akcję #TwórcyLudowiWpandemii.

W związku z zaistniałą sytuacją cześć naszych działań przenieśliśmy do sieci. Na stronie www.facebook.com/GaleriaSztukiLudowejSTL prezentujemy naszych twórców oraz ich prace, które można zakupić przez internet.

Kontakt

Galeria Sztuki Ludowej STL
ul. Grodzka 14, 20-112 Lublin
tel. (81) 532 37 45

Godziny otwarcia
poniedziałek – piątek: 9-16

Jak do nas trafić