Jubileusz 40-lecie pracy twórczej Zdzisława Słoniny, fot. Krzysztof Butryn

Jubileusz 40-lecie pracy twórczej Zdzisława Słoniny, fot. Krzysztof Butryn

Należący do Stowarzyszenia Twórców Ludowych, rzeźbiarz i malarz ze Świątnik Górnych, Zdzisław Słonina, 26 września w Krakowie świętował 40-lecie pracy twórczej. 

Jubileuszowa wystawa odbyła się w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie. Artysta zaprezentował na niej sto dwadzieścia obrazów malowanych na szkle i 30 rzeźb przedstawiających m.in. wizerunki Matki Bożej, wszystkich świętych, sceny pasyjne i bożonarodzeniowe.

Podczas wernisażu gratulacje artyście składali m.in. twórczynie ludowe z Krakowskiego Oddziału STL – prezes oddziału Danuta Urbanik, Jadwiga Węgorek oraz opiekun oddziału Krystyna Reinfuss-Janusz, a także Stanisław Kwaśny, rzeźbiarz z Oddziału Beskidzkiego oraz przedstawiciele biura STL – Katarzyna Ufniarz i Krzysztof Butryn.

Katarzyna Ufniarz wręczając list gratulacyjny przypomniała o społecznej działalności pana Zdzisława i o tym, że w latach 1992-1996 był prezesem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

„Pana wieloletnie zaangażowanie oraz ogromny wkład w kultywowanie kultury tradycyjnej zasługują na wielki szacunek. Gratulujemy osiągnięć artystycznych, pasji tworzenia i popularyzacji rodzimej twórczości ludowej. Z podziwem odnosimy się do Pana wieloletniej pracy na rzecz naszego wspólnego dobra, Stowarzyszenia Twórców Ludowych, którego jest pan bardzo ważnym ogniwem tworzącym jego historię. Życzymy wszelkiej pomyślności  oraz szczęśliwych dni w otoczeniu rodziny i przyjaciół” – powiedziała Katarzyna Ufniarz.

Zdzisław Słonina – twórca ludowy pochodzący z Bogdanówki (gmina Tokarnia), w Beskidzie Makowskim, na co dzień mieszkający i tworzący w Świątnikach Górnych. Z wykształcenia elektromechanik. Zamiłowanie do tradycji, sztuki i pracy w drewnie wyniósł z domu. Rzeźbić zaczął w połowie lat siedemdziesiątych XX w., a w ostatnich latach z powodzeniem zajmuje się malarstwem ludowym na szkle. Jego pasją jest także fotografia. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych wstąpił w 1984 r.  Jest również opiekunem artystów ludowych, inspiratorem imprez artystycznych i kulturalnych na terenie gminy i regionu. W 1991-95 roku został powołany na stanowisko kierownika Referatu Kultury Urzędu Gminy w Świątnikach Górnych. W latach 1995 – 2011 pełnił funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych.

Tekst i fotografie: Krzysztof Butryn

Pełna relacja na portalu KulturaLudowa.pl: Zdzisław Słonina: rzeźbię i maluję z potrzeby serca. Artysta ze Świątnik Górnych świętuje 40-lecie pracy twórczej