Lucyna Kozłowska

Lucyna Kozłowska

W dniu 26 stycznia br w Katolickim Stowarzyszeniu Civitas Christiana w Kielcach odbyło się uroczyste otwarcie wystawy wycinanki ludowej Lucyny Kozłowskiej.

Lucyna Kozłowska urodziła się w 1952 r. w Ostrowcu Świętokrzyskim. Od dziecka związana z regionem świętokrzyskim. Jej pierwsze twórcze próby związane były z rzeźbą i malarstwem, zasłynęła jednak jako wycinankarka. W jej wycinankach można odnaleźć żywoty świętych, wątki legendowe, zasłyszane podania, sięga ona do wzorów zapamiętanych z dzieciństwa, widzianych krajobrazów, rzeźb męża, a przede wszystkim własnej wyobraźni.

Pani Lucyna od lat prowadzi również działalność edukacyjną, biorąc udział w licznych spotkaniach i warsztatach z dziećmi i młodzieżą. Często towarzyszy jej mąż Andrzej Kozłowski, rzeźbiarz, prezes oddziału STL Ziemi Kieleckiej.

W dniu 19.02.2018. w Suchedniowskim Domu Kultury „Kuźnica” Lucyna Kozłowska poprowadziła warsztaty dla dzieci. Tematem spotkania była nauka wycinania tradycyjnych wycinanek kieleckich.

W dniu 21.02.2018 odbyły się warsztaty wycinankarsko-rzeźbiarskie w ramach ferii zimowych w Starachowickim Centrum Kultury. Tematem warsztatów była twórczość ludowa regionu świętokrzyskiego.