fot. Przemysław Gąbka

fot. Przemysław Gąbka

6 września w Lublinie w Centrum Spotkania Kultur miała miejsce debata na temat twórcy ludowego we współczesnym świecie i realiów jego funkcjonowania.

Spotkanie odbyło się w ramach Ogólnopolskiej Konferencji Kultury, organizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

Tematyka  poruszana na konferencji:

  • Twórca ludowy – mechanizmy ochrony w Europie i na świecie
  • Status artysty w zakresie twórczości ludowej
  • Realia działalności twórcy ludowego
  • Edukacja w zakresie twórczości ludowej
  • Instytucje centralne. Polityka kulturalna w zakresie twórczości ludowej
  • Instytucje samorządowe i pozarządowe
  • Obecność kultury ludowej w mediach

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, muzycy, artyści ludowi i pasjonaci ludowej sztuki. Liczne grono uczestników debaty stanowili twórcy ludowi i osoby związane z naszym Stowarzyszeniem.

W poszczególnych panelach jako zaproszeni goście wzięli udział Paweł Onochin (biuro STL), Roman Czerniec (kowal z Wojciechowa), Marta Walczak-Stasiowska (malarka na szkle), Magdalena Cięciwa (wiceprezes Stowarzyszenie Twórców Ludowych).

Na spotkaniu obecni byli również wiceprezesi STL Jan Konopczyński i Ryszard Rabeszko, Roman Prószyński (pisankarz i wycinankarz), rzeźbiarz – Zygmunt Kędzierski, pracownicy biura STL (Katarzyna Kraczoń, Katarzyna Ufniarz i Krzysztof Butryn), a także członkowie Rady Naukowej Sekcji Sztuki Ludowej STL: Mironiuk-Nikolska (Państwowe Muzeum Etnograficzne), Wojciech Kowalczuk (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej w Wasikowie), Bartłomiej Koszarek (Bukowińskie Centrum Kultury „Dom Ludowy”).

W ramach konferencji oprócz Kultury ludowej odbyły się jeszcze spotkania dotyczące muzyki, teatru, sztuk wizualnych i tańca. Konferencja ma na celu “wielowątkową środowiskową dyskusję ukierunkowaną na podsumowanie postulatów, wypracowanie propozycji i przygotowanie do wdrożenia rozwiązań odpowiadających na najbardziej ważkie potrzeby artystów i organizatorów życia artystycznego w Polsce.“

Zachęcamy do obejrzenia transmisji wideo z niniejszego wydarzenia.

Więcej na www.konferencjakultury.pl