Zapraszamy na wieczorek taneczny przy dźwiękach roztoczańskiej muzyki. Na Lubelskiej Scenie Tradycji zagra Kapela dęta ze Zdziłowic.

25 maja 2017 (czwartek)
godz. 19.00 / Lubartowska 77, Lublin

Zdziłowice (pow. janowski) to miejscowość o bogatych tradycjach muzycznych. Stąd pochodzi m.in. śpiewaczka ludowa Stefania Gadzińska, której pieśń „A gdzież moje kare konie” wykorzystał Grzegorz Ciechowski na płycie „Grzegorz z Ciechowa – OjDADAna”. Do dzisiaj grywa tutaj jako jedna z nielicznych w Polsce wiejska orkiestra dęta, mająca w swoim repertuarze tradycyjne rodzime melodie.

W czwartkowy wieczór na Lubelskiej Scenie Tradycji muzykanci orkiestry zaprezentują się w mniejszym, kamaralnym składzie instrumentalnym. Podczas spotkania usłyszymy tradycyjne melodie takie jak podróżniaki, oberki, polki, czy marsze. Muzykanci zagrają również fokstroty, czacze, ślofoksy i walczyki. Tak więc muzyka dla każdego do tańca i posłuchu…

Niniejsze spotkanie jest również muzyczną zapowiedzią VII Festiwal „Na rozstajnych drogach”, który odbędzie się w dniach 28 czerwca-2 lipca 2017.

Zachęcamy młodych lubelskich muzykantów do przybycia z instrumentami – możliwość grania do tańca.

* * *
Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek zaprezentowane zostaną najciekawsze inicjatywy, środowiska oraz artyści zajmujący się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie. To również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzyków tradycyjnych młodego pokolenia.

Szczegóły:
www.zgstl.pl, www.facebook.com/LubelskaScenaTradycji

Organizator: Stowarzyszenie Twórców Ludowych
Współpraca: Lubartowska 77

Zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin oraz ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.