tkaninadwuosnowowa-1112x581

Przypominamy o zbliżającym się terminie składania prac na Ogólnopolski konkurs na tkaninę ludową.

W konkursie mogą wziąć udział tkaczki z terenu całej Polski. Każdy uczestnik konkursu może przedłożyć do oceny do 3 tkanin wykonanych w latach 2016 – 2017.

Konkurs zostanie  przeprowadzony w dwóch kategoriach:
1. mistrzów, czyli twórców ludowych i rękodzielników kultywujący tradycje tkactwa w najważniejszych ośrodkach w Polsce z podziałem tkaninę dwuosnowową i inne techniki oraz
2. uczniów, czyli osób uczących się technik tkackich, potencjalnych następców, kontynuatorów tradycji.

Konkurs skierowany jest do doświadczonych twórców, ale chcieliśmy dać również tym, którzy nie są jeszcze mistrzami, ale mają za sobą już pewien etap nauki – informuje Krystyna Kunicka, organizator.  Na konkurs można nadsyłać zarówno duże formy, jak i te mniejsze – pasiaki, kilimy, perebory. Nadsyłane prace mogą mieć również charakter użytkowy, jak np. ręczniki tkane, torby, galanteria stołowa, elementy garderoby.

Termin zgłoszeń i nadsyłania prac upływa 30 września 2017 roku. Pula przewidzianych nagród wynosi 13 tysięcy złotych.

Prace wraz z kartą zgłoszenia należy dosłać do dnia 30 września na adres :
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury
15-950 Białystok, ul. Kilińskiego 8
z dopiskiem: Ogólnopolski Konkurs na tkaninę ludową

Współorganizatorem konkursu jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie, Fundacja „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie oraz Stowarzyszenie Twórców Ludowych Zarząd Główny w Lublinie.

Uwieńczeniem projektu będzie Forum Tkactwa Ludowego, które zaplanowane zostało na 19 października 2017 roku w Galerii Spodki WOAK, ul. Św. Rocha 14 w Białymstoku. Dla uczestników Konkursu przygotowaliśmy też wieczorne spotkanie w wraz z noclegiem w Centrum Rękodzieła Ludowego w Niemczynie (19-20 X. 2017 r.)

W celu uzyskania szczegółowych informacji na temat „Krainy wątku i osnowy” zachęcamy do odwiedzania strony internetowej dedykowanej projektowi: www.dwuosnowowa.pl

Do pobrania:
Regulamin konkursu na tkaninę ludowa
Karta zgłoszenia konkursu na tkaninę ludowa