baner-targi-sztuki-kazimierz-2016

W dniach 24 – 26 czerwca 2016 r. po raz czterdziesty dziewiąty na kazimierskim rynku zaprezentują swoje prace najwybitniejsi twórcy ludowi ze wszystkich regionów kraju, mistrzowie dyscyplin rękodzielniczych, laureaci prestiżowych konkursów, a także młodzi adepci plastyki ludowej, których prace odznaczają się wysokim poziomem artystycznym i bezpośrednio nawiązują do tradycyjnego wzornictwa i technik rękodzielniczych.

W Targach udział weźmie 90 twórców ludowych kontynuatorów lokalnej, tradycyjnej kultury, którzy nie szukają wzorów, ani inspiracji poza nią i przestrzegają specyfiki i kanonu stylu regionalnego. Wszyscy to członkowie Stowarzyszenia Twórców Ludowych zweryfikowani pod względem etnograficznym z dziedzin sztuk plastycznych.

Wysokie wymagania artystyczne stawiane uczestnikom Targów Sztuki Ludowej są realizowane konsekwentnie od lat, a organizatorzy dokładają wszelkich starań, aby zachować profil oraz charakter tej imprezy, w ten sposób przeciwdziałając unifikacji i zubożeniu autentycznej twórczości ludowej

Kazimierskie Targi zawdzięczają swoją renomę wyłącznie uczestnikom, którzy poprzez prezentowane dzieła ukazują dziedzictwo kulturowe swojej „małej ojczyzny”, potwierdzając, że sztuka ludowa jest uprawiana przez osoby o dużej wrażliwości i wyobraźni artystycznej, adaptują po mistrzowsku regionalne wzornictwo.

Są wspaniałą okazją do promocji plastyki ludowej i bezpośredniego kontaktu z twórcami ludowymi poprzez ekspozycję prac i pokazy rękodzielnicze z dziedzin koronczarstwa, tkactwa, garncarstwa, haftu, rzeźby oraz plastyki zdobniczej i obrzędowej.

Targi niezmiennie towarzyszą Festiwalowi Kapel i Śpiewaków Ludowych, będąc znaczącym dopełnieniem tego jedynego w swoim rodzaju święta autentycznej, regionalnej kultury ludowej.

Gośćmi specjalnymi Tragów będą reprezentacji Klubu Twórców Ludowych z Kazimierza Dolnego oraz reprezentacji Stowarzyszenia Twórców Ludowych Litwy.

Uczestnicy Targów Sztuki Ludowej 2016

RZEŹBA

Adamczyk Henryk – Łęczyca (woj. łódzkie)
Gaja Mieczysław – Łuków (woj. lubelskie)
Głuszek-Nowicka Agnieszka – Dąbrowice (woj. łódzkie)
Głuszek Adam – Dąbrowice (woj. łódzkie)
Kędzierski Zygmunt – Kęsowo (woj. kujawsko-pomorskie)
Leśniak Bogumiła – Stryszawa (woj. małopolskie)
Miklaszewska Hanna – Sierpc (woj. mazowieckie)
Parasion Bolesław – Cyców (woj. lubelskie)
Rabeszko Ryszard – Prabuty (woj. pomorskie)
Suska Stanisław –Sztutowo (woj. pomorskie)
Syguda Henryk – Częstochowa (woj. śląskie)
Zawacki Krzysztof – Choceń (woj. kujawsko-pomorskie)
Zawadzki Mieczysław – Łuków (woj. lubelskie)

WYROBY Z WIÓRÓW

Błońska Barbara – Koziegłowy (woj. śląskie)
Chaładus Maria – Koziegłowy (woj. śląskie)

MALARSTWO

Majcher Ewa – Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie)
Majcher Waldemar – Olsztyn (woj. warmińsko-mazurskie)
Mąka Stanisława – Chełm (woj. lubelskie)
Styperek Danuta – Ruda (woj. kujawsko-pomorskie)
Walczak-Stasiowska Marta – Zakopane (woj. małopolskie)

GARNCARSTWO

Konopczyński Jan – Bolimów (woj. łódzkie)
Kudrewicz Jan – Czarna Białostocka (woj. podlaskie)
Piechowski Paweł – Czarna Białostocka (woj. podlaskie)
Rodak Jarosław – Bliżyn (woj. świętokrzyskie)
Skiba Piotr – Piaski (woj. lubelskie)
Żołnacz Sławomir – Pawłów (woj. lubelskie)

INSTRUMENTY LUDOWE

Florian Walkosz – Berda – Zakopane (woj. małopolskie)

PLECIONAKARSTWO

Bąkała-Wydra Ilona – Gołąb (woj. lubelskie)
Kostek Marian – Nowa Sarzyna (woj. podkarpackie)
Michalski Jan – Skierniewice (woj. łódzkie)

PTASZKI, ZABAWKI

Ciszek Włodzimierz – Suchedniów (woj. świętokrzyskie)
Kruczyńska Grażyna – Żywiec (woj. śląskie)
Lasik Józef – Stryszawa (woj. małopolskie)
Leśniak-Zener Danuta – Stryszawa (woj. małopolskie)
Łoboz Marian – Jeleśnia (woj. śląskie)
Łoboz Wiesława – Jeleśnia (woj. śląskie)
Mentel Łukasz – Stryszawa (woj. małopolskie)

PLASTYKA OBRZĘDOWA I ZDOBNICZA

Adamczak-Kucharska Sylwia – Krzeszowice (woj. małopolskie)
Ciechańska Maria – Łódź – wycinanka (woj. łódzkie)
Filipiak Marianna – Koźminek (woj. wielkopolskie)
Kołodziej Helena – Abramów (woj. lubelskie)
Krajewski Tomasz – Niemce (woj. lubelskie)
Kucharzyk Wiesława – Majdan Kozłowiecki (woj. lubelskie)
Majorowicz Jolanta – Kalisz (woj. wielkopolskie)
Mróz Janina – Chełmiec – podłaźniczki (woj. małopolskie)
Ozimek Teresa- Radawie (woj. opolskie) – kroszonka
Pacan Zofia – Opoczno (woj. łódzkie)
Prószyński Roman – Dzierzkowice (woj. lubelskie)
Siwek Michalina – Kocierz Moszczanicka (woj. śląskie)
Słabczyńska Anna – Lublin (woj. lubelskie)
Sola Lilia – Puławy (woj. lubelskie)
Zawacka Aleksandra – Choceń (woj. kujawsko-pomorskie)

HAFT

Czubak Zofia – Łowicz (woj. łódzkie)
Janakowska Teresa – Zduńska Wola (woj. łódzkie)
Kołodziejczyk Alicja – Łowicz (woj. łódzkie)
Kosiorek Małgorzata – Kocierzew (woj. łódzkie)
Koziana Anna – Maków Podh. (woj. woj. małopolskie)
Pokora-Pietras Anna – Opoczno (woj. łódzkie)
Rzepka Marianna – Opoczno (woj. łódzkie)
Staniszewska Anna – Łowicz (woj. łódzkie)
Zagrabska Krystyna – Włocławek (woj. kujawsko-pomorskie)
Żukowska Jadwiga – Siedliszcze (lubelskie)

KORONKA

Magdalena Cięciwa – Marcinkowice ( woj. małopolskie)
Karwacka-Kosińska Anna – Biała Podlaska (woj. lubelskie)
Krzanik Anna – Kraków (woj. małopolskie)
Kukuczka Halina – Koniaków (woj. śląskie)
Litwianiuk Jania – Tuczna (woj. lubelskie)
Sapiejka Irena – Sieradz (woj. łódzkie)
Węgorek Jadwiga – Kraków (woj. małopolskie)
Wieczorek Eugenia – Jarocin (woj. wielkopolskie)

TKACTWO

Bałdyga Anna – Wydminy (woj. warmińsko-mazurskie)
Buczyńska Agnieszka – Borysów (woj. lubelskie)
Furtak Józefa – Bałtów (woj. lubelskie)
Kamola Marianna – Żyrzyn (woj. lubelskie)
Kowalewska Stanisława – Hanna (woj. lubelskie)
Mazurek Janina – Bałtów (woj. lubelskie)
Nakonieczna Krystyna – Żyrzyn (woj. lubelskie)
Pryzmont Teresa – Janów (woj. podlaskie)
Radulska Danuta – Janów (woj. podlaskie)
Stalęga Zofia – Żyrzyn (woj. lubelskie)
Urban Małgorzata – Kazimierz Dln. (woj. lubelskie)

BEDNARSTWO

Kopniak Janusz – Łopiennik Górny (woj. lubelskie)

WYROBY Z DREWNA, SITARSTWO

Małek Antoni – Biłgoraj (woj. lubelskie)