„Pieśni Marianny Rokickiej i zespołu z Rudzienka, gm. Kołbiel”

piesnizrudzienka Pieśni Marianny Rokickiej i zespołu z Rudzienka, gm. Kołbiel. Wydawnictwo zawiera – 77 tekstów pieśni (w zapisie półfonetycznym) i 41 nagrań pieśni z Rudzienka z lat 1988-2008 zamieszczonych na dwóch płytach CD.

Oprawa: broszurowa / Ilość stron: 148 / Format: 16,5×24,5 cm / ISBN: 978-83-89638-06-9 / Inne: książka + 2 CD / Miejsce i rok wydania: Siedlce-Lublin 2009 / Wydawca: Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie, Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach –  2009.

Jerzy Lipka, „O jajku prawie wszystko, czyli o wielkim dziele sztuki na małej skorupce”

o_jajku_prawie_wszystkoPublikacja zawiera wszystko (prawie wszystko) o tradycji jajek wielkanocnych, technikach zdobienia, zwyczajach oraz o ludziach, którzy tworzyli tę tradycję. Bogato ilustrowana, dwujęzyczna (polski, niemiecki) książka, napisana przez znakomitego gawędziarza, przeznaczona jest dla wszystkich miłośników folkloru, a także dla tych, którzy tylko malują jajka, aby ładnie wyglądały na stole wielkanocnym lub by zgodnie z tradycją podarować je bliskim.

Oprawa: broszurowa / Ilość stron: 156 / Format: 20×23 / ISBN 83-89848-24-7 / Cena: 40 zł

Aleksander Błachowski, „Etnografia – ścieżka edukacji regionalnej”

etnografia_blachowskiJedyne tego typu wydawnictwo na naszym rynku. Książka adresowana jest do nauczycieli i młodzieży, która zainteresowana jest zdobywaniem nowej wiedzy i umiejętności z zakresu sztuki ludowej i folkloru w ramach zajęć pozalekcyjnych. Wydawnictwo zawiera 11 rozdziałów, bogatą bibliografię tekstów źródłowych, a także wybór ilustracji barwnych i czarno – białych. Materiały zawierają objaśnienia pojęć i terminów wybranych aspektów kultury ludowej i jej miejsca w kulturze narodowej, przykłady dziedzin sztuki ludowej z szeroką demonstracją jej regionalnych odmian oraz wskazówki pomocne przy organizacji zajęć oraz wszelkiego rodzaju izb regionalnych.

Aleksander Błachowski, „Malarstwo na szkle”

malarstwoMalarstwo na szkle to pierwszy tom cyklu wydawniczego Tradycje i współczesność polskiej sztuki ludowej. Książka ta stanowi kompendium wiedzy na temat malarstwa na szkle, a jej autor dr Aleksander Błachowski jest wybitnym znawcą i autorytetem w tej dziedzinie. Wydawnictwo zawiera bogaty wybór barwnych i czarno – białych ilustracji.

Oprawa: twarda / Ilość stron 191 / Format: 17 x 24 cm / ISBN: 83-914288-9-3 / Rok wydania: 2004 / Cena: 30 zł

Aleksander Błachowski, „Hafty – polskie szycie”

Aleksander Błachowski, „Hafty – polskie szycie”Hafty – polskie szycie to drugi tom cyklu wydawniczego Tradycje i współczesność polskiej sztuki ludowej. Książka ta stanowi kompendium wiedzy na temat haftu, a jej autor dr Aleksander Błachowski jest wybitnym znawcą i autorytetem w tej dziedzinie. Wydawnictwo zawiera bogaty wybór barwnych i czarno – białych ilustracji.

Oprawa: twarda / Ilość stron 191 / Format: 17 x 24 cm / ISBN: 83-914288-9-3 / Rok wydania: 2004 / Cena: 30 zł

Jan Adamowski, „Śpiewanejki moje – cz.1”

Wydawnictwo jest pełną prezentacją folkloru pieśniowego obszaru woj. lubelskiego, tak przecież kulturowo niejednolitego. Publikacja spełnia jednocześnie funkcję dokumentacji źródłowej jaki i pomocy metodycznej w szeroko rozumianej działalności kulturalnej i edukacyjnej. Prezentacja najwybitniejszych śpiewaków ludowych Lubelszczyzny obejmuje zestawienie dosyć zwięzłego biogramu, z uwzględnieniem artystycznych dokonań poszczególnych wykonawców i charakterystyką ich twórczych możliwości oraz włączenie aneksu dokumentacyjnego, który jest przykładowym wyborem najciekawszych składników z często bardzo obszernego repertuaru. W części pierwszej prezentowani są wykonawcy, których nazwiska rozpoczynają się na litery od A do litry N.

Oprawa: broszurowa / Rok wydania: 2003 / Liczba stron: 242 / Cena: 25 zł