jarmarkjagiellonski2018_3

Stare Miasto w Lublinie w dniach 17-19 sierpnia 2018 po raz dwunasty wypełni tradycyjna muzyka, taniec i rzemiosło. Jak co roku nie zabraknie autentycznej sztuki ludowej reprezentowanej przez członków STL.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Jarmarku jest koronkarstwo. W związku z tym zobaczymy pełen wachlarz wzornictwa i technik na Jarmarku Rękodzielniczym, na wystawach tematycznych prezentujących m.in. prace jednych z najlepszych koronkarek z Koniakowa. Koronce poświęcona jest też Letnia Szkoła Koronczarstwa oraz wiele pojedynczych warsztatów przy stoiskach twórców ludowych.

***

Jarmark Jagielloński to miejsce i czas gdzie można spotkać wciąż żywą tradycję. Festiwal ten dotyczy bowiem kultury tradycyjnej, która przedstawiana jest na wielu płaszczyznach – od sztuki ludowej, poprzez muzykę, śpiew i taniec po zabawę, ludyczność powiązaną z nauką i edukacją. To trzydniowe spotkanie z tradycją bogate jest zarówno w formy źródłowe, jak i nawiązania do nich – kładąc nacisk na to, co autentyczne, nie zapomina także o potencjale współczesności. Zapraszani do Lublina artyści to nie tylko wiejscy twórcy ludowi, ale również młodzi ludzie, świadomie odbierający i czerpiący ze skarbnicy kultury tradycyjnej.

Cały program oraz szczegółowe informacje wkrótce będzie można znaleźć na stronie internetowej www.jarmarkjagiellonski.pl