Pograjka, Kapela Kołazińskich, fot. Paweł Królikowski

 

Stowarzyszenie Twórców Ludowych zaprasza na cykl wydarzeń poświęconych polskiej muzyce tradycyjnej. Lubelska Scena Tradycji to opowieść o muzyce, ludziach, jej kontekstach i współczesnej roli. Podczas spotkań, koncertów i potańcówek prezentowane są najciekawsze inicjatywy oraz środowiska zajmujące się kultywowaniem i rekonstrukcją muzyki tradycyjnej w Polsce (i oczywiście na Lubelszczyźnie), w niestylizowanej, autentycznej formie.To także możliwość spotkania z najwybitniejszymi wiejskich mistrzami śpiewu, gry i tańca.

Lubelska Scena Tradycji to również miejsce spotkań lubelskiego środowiska pasjonatów muzyki i tańca tradycyjnego, a także miejsce prezentacji lubelskich muzykantów tradycyjnych młodego pokolenia.

Drugą część projektu stanowią audycje muzyczne dla najmłodszych „Rośnij muzyczko, rośnij

Zrealizowano dzięki wsparciu Miasta Lublin w ramach obchodów 700-lecia miasta w 2017 roku oraz ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

* * *
Lubelska Scena Tradycji to bezpośrednia kontynuacja projektu  „Pograjka – taniec, muzyka, tradycja” realizowanego przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych i Kapelę Braci Dziobaków w latach 2007-2016. W ramach Pograjki (blisko 50 wydarzeń) zagrali i wystąpili m.in.: Zespół In Crudo, Jan Gaca, Bronisław Bida, Kapela Kołazińskich ze Zdunkowa, Katarzyna Tucholska, Kapela Braci Dziobaków, Kapela Stefana Nowaczka z Podłęża, Grzegorz Ajdacki, Kapela Braci Ptasińskich z Wielgolasu, Kapela Kosa-Palec, Kapela Stanisława Głaza, Kapela ze Zdziłowic, Maciej Filipczuk, Joel Gripp, Melodia w Polsce.

Koordynator: Krzysztof Butryn

Archiwum projektu:

Wiesia – Kasia – Gosia. Harmonia kobiet (październik 2017)

Kapela dęta ze Zdziłowic – Roztocze Zachodnie (maj 2017)

Kapela Pańczaków – Radomskie (listopad 2016)

Kapela Jana Kani z Lipnik – Kurpie (październik 2016)

Kapela Zdzisława Marczuka – Lubelskie (czerwiec 2016)

Chłopcy z Nowoszyszek – Suwalskie (kwiecień 2016)