Twórcy ludowi - Oddział Krasnostawski - Danuta Perestaj

Danuta Perestaj

Poezja Wycinanki Oddział Krasnostawski

Kontakt:

Krasnystaw, woj. lubelskie
tel. 785 972 847

Danuta Perestaj (ur. 1962 r.) jest twórczynią wszechstronną, realizuje się twórczo w dziedzinie plastyki obrzędowej i zdobniczej oraz poezji, ponadto prowadzi aktywną działalność kulturalną. Do Stowarzyszenia Twórców Ludowych została przyjęta w 2010 r. z dziedziny poezji, a w 2011 r. z dziedziny plastyki zdobniczej – wycinankarstwa i obrzędowej – pisanki. Od 1985 r. współpracuje z Krasnostawskim Domem Kultury i twórcami ludowymi zrzeszonymi w Krasnostawskim Oddziale Twórców Ludowych.

Zainteresowania twórczością ludową przejęła od znanej w regionie wycinankarki i poetki Pani Mari Gleń. Wycinanki twórczyni cieszą się dużym uznaniem fachowców i prywatnych odbiorców. Kompozycje wykonane przez Danutę Perestaj są oparte na motywach roślinnych i wyróżniają się dużym wyczuciem artystycznym i dokładnością pod względem technicznym. Jest niestrudzoną popularyzatorką wycinanki  i ambasadorką dziedzictwa kultury ludowej swojego regionu na najbardziej prestiżowych imprezach w całym kraju (Kazimierz Dolny, Lublin, Bukowina Tatrzańska, Krasnystaw) na których obowiązkowo prezentuje technikę wykonywania wycinanki i pisanki.

Kolejną dziedziną jej twórczości jest poezja w której również odnosi sukcesy.

Danuta Perestaj wyróżnia się również jako działaczka społeczna, w Oddziale Krasnostawskim STL od 2014 r. do 2019 r. pełniła funkcję prezesa Oddziału,  opiekując się twórcami ludowymi, będąc również inspiratorem imprez artystycznych i kulturalnych na terenie gminy i regionu. Od kilkunastu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Organizuje pokazy  plastyki obrzędowej i zdobniczej w szkołach, przedszkolach i instytucjach kultury, opowiada o życiu wsi i o tradycjach ludowych.

Odznaczenia i nagrody:

  • Zasłużony dla Kultury Polskiej”, 2018

Wystawy:

Wycinanki Danuty Perestaj brały udział w  wystawach zarówno ogólnopolskich jak i regionalnych zdobywając  uznanie wśród zwiedzających. W 2006 r. w Krasnostawskim Domu Kultury prace twórczyni były prezentowane na indywidualnej wystawie połączonej ze spotkaniem autorskim i pokazami dla dzieci i młodzieży

Konkursy:

Artystyczne umiejętności znalazły odzwierciedlenie w zdobytych nagrodach konkursowych, min. w Konkursie na palmę i pisankę wielkanocną uzyskała I nagrodę (2001, 2006, 2008 r.), III nagrodę (2005, 2007, 2010 r.).

W Konkursie Poetyckim im Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat” organizowanym przez  Krasnostawski Dom Kultury uzyskuje co roku czołowe nagrody, m.in. II nagroda (2002, 2007, 2010, 2013 r.), III nagroda (2008, 2009 r.), wyróżnienie (2004, 2005, 2006, 2014 r.).

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac