Halina Jakubowska (ur. 1958 r.) jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2011 r. w dziedzinie plastyki obrzędowej, wykonuje pisanki o wzorach wołyńskich metodą batikową.
Zainteresowania twórczością ludową wykazywała już jako kilkunastoletnia dziewczyna, a umiejętności przejęła po swojej matce – Marii Rojek.
Zadebiutowała w 2010 r. udziałem w konkursie „Opolska Pisanka” zorganizowanym przez Tułowicki Ośrodek Kultury uzyskując wyróżnienie. Tułowice stanowią zagłębie pisankarskie, podczas gdy w innych częściach Opolszczyzny dominuje technika rytownicza tzw. kroszonki. W Tułowicach tradycja pisania wzorów „kiską” (pisak z metalową stalówką) jest żywa od lat powojennych, kiedy na te ziemie ściągnęli wysiedleńcy z Wołynia.
Pisanki wołyńskie Haliny Jakubowskiej wyróżniają się precyzją wykonania tradycyjnych geometrycznych wzorów charakterystycznych dla pisania „kiską”, wyrazistością rysunku, harmonią kolorów i kompozycją opasującą całe jajko.
Twórczyni i jej działalność twórcza publikowana była w prasie regionalnej, audycjach radiowych i telewizyjnych. Współpracuje z Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach. Prowadzi warsztaty i pokazy rękodzielnicze pisania pisanek metodą batikową.
Wystawy:
- Wystawy zbiorowe, pokonkursowe w Tułowicach, Bierkowicach, Dzierżoniowie
Konkursy:
- Konkurs „Opolska Pisanka” zorganizowanym przez Tułowicki Ośrodek Kultury – wyróżnienie, 2010, 2011
- Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej zorganizowany przez Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Rudnikach – I miejsce, 2013-2019
- Wojewódzki Konkurs Plastyki Obrzędowej „Kroszonki Opolskie” , zorganizowany przez Muzeum Wsi Opolskiej w Bierkowicach – I miejsce, 2014-2020 r.
- Dolnośląski Przegląd Twórczości „Ludowe i Artystyczne Rękodzieło” w Dzierżoniowie – I miejsce, 2018 r.
Źródła i bibliografia:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.