Twórcy ludowi - Oddział Lubelski - Piotr Skiba

Piotr Skiba

Naczynia gliniane Rzeźby ceramiczne Oddział Lubelski

Kontakt:

Jadwisin, woj. Lubelskie
tel. 602 217 525
piotr@garncarstwo.pl

Piotr Skiba lepieniem garnków zajmuje się od 16 roku życia. Jako młodzieniec mieszkając z rodziną w Urzędowie (znany ośrodek garncarski na Lubelszczyźnie, gdzie tradycje tego rzemiosła sięgają XVI w.) przez przypadek poznał garncarza Czesława Ambrożkiewicza. „Po pewnej kłótni z mamą postanowiłem uciec z domu. Idąc przez wieś przypadkiem trafiłem na podwórko miejscowego garncarza. Przy kole garncarskim siedział Czesław Ambrożkiewicz, który zawołał mnie do siebie abym mu pomógł. Tam po raz pierwszy zobaczyłem garncarza przy pracy. Tak to się zaczęło” – wspomina po latach artysta.

Piotr Skiba kontynuuje garncarskie tradycje Lubelszczyzny zachowując w swoich wyrobach autentyczne formy i wzornictwo. Od 1994 roku wraz z rodziną mieszka w Jadwisinie koło Lublina. W swojej pracowni wykonuje tradycyjne naczynia tj. dzbany, dwojaki i misy, makutry oraz baniaki zwane buńkami. Wszystkie wyroby artysty są toczone na kole garncarskim lub lepione ręcznie z naturalnej gliny, którą pozyskuje samodzielnie w tradycyjny sposób. W gospodarstwie pana Piotra są dwa piece do wypalania naczyń. Jeden nowoczesny elektryczny, a drugi stary, ziemny, zbudowany przez garncarza własnoręcznie.

Oprócz tradycyjnych wyrobów tworzy również swoje, artystyczne naczynia i rzeźby inspirowane sztuką ludową. W pracowni powstają także repliki naczyń z różnych epok. Między innymi tutaj zostały wykonane naczynia do filmu “Quo Vadis” J. Kawalerowicza. Pan Piotr należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Jest autorem książki „Garncarstwo. Sztuka pięciu żywiołów”, w której opisuje specyfikę polskiej ceramiki, jej bogatą historię, tradycje, zapomniane tajniki zawodu garncarza, metody pracy na kole garncarskim, sposoby zdobienia i wypalania naczyń.

Piotr Skiba z powodzeniem zajmuje się również działalnością edukacyjną. Obok pracowni utworzył własne muzeum, a w ramach gospodarstwa agroturystycznego prowadzi kursy garncarskie, plenery wakacyjne i szkółki garncarskie zarówno dla najmłodszych jak i dorosłych.

Pod okiem Mistrza można w ciągu 6 dni intensywnego kursu opanować podstawowe techniki garncarskie: głównie pracę na kole napędzanym nogą i kole elektrycznym. W programie kursu jest też nauka pozyskiwania i przygotowania gliny, suszenie naczyń, wypalanie w piecu elektrycznym i ziemnym, zdobienie i szkliwienie. Kursanci poznają również techniki lepienia ręcznego. Kurs obejmuje też zajęcia teoretyczne.

 

Galeria prac