Twórcy ludowi - Oddział Karpacko-Małopolski - Zofia Majerczyk-Owczarek

Zofia Majerczyk-Owczarek

Hafty Obrazy na szkle Oddział Karpacko-Małopolski

Kontakt:

Zakopane, woj. małopolskie
e-mail: zojda@wp.pl

Zofia Majerczyk–Owczarek  (1958 r.) jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 1988  r. (nr leg. 2290) w dziedzinie haftu i malarstwa na szkle, pochodzi ze starych rodów góralskich, które od pokoleń tworzą kulturę Podhala oraz kultywują tradycję przodków. Jest wszechstronna artystką, animatorką kultury i działaczką społeczną, członkinią Związku Podhalan.

Od 1979 r. zajmuje się haftem i szyciem strojów regionalnych, a w swojej twórczości sięga do starych, tradycyjnych elementów stroju  regionalnego, które wiernie odtwarza, bądź najczęściej w sposób indywidualny, umiejętny adaptuje do współczesności. Wszystkie prace odznaczają się perfekcyjnym wykonaniem pod względem technicznym oraz bardzo dobrymi kompozycjami, zachowując tradycyjne wzornictwo i charakterystyczny dla siebie styl.

Szyje katanki, wizytki, spódnice, koszule damskie i męskie.

Zadebiutowała w 1988 r. uzyskując nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Współczesny Strój Regionalny we Włocławku. Kolejne lata twórczości przyniosły artystce czołowe nagrody i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich i regionalnych.

Obecnie artystka zajmuje się głównie malarstwem na szkle. Zdolności  malarskie odkryła już jako dziecko uczestnicząc w kursie prowadzonym przez Związek Podhalan Oddział w Zakopanem.

Prace Zofii Majerczyk – Owczarek brały udział w  wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz  prezentacjach  sztuki ludowej zdobywając wielkie uznanie. Znajdują się w kolekcjach muzeów etnograficznych  w całym kraju oraz w prywatnych kolekcjach. Uczestnicząc w targach i kiermaszach sztuki ludowej niejednokrotnie demonstruje techniki wykonywania haftu i malarstwa na szkle.

Malarstwo na szkle, haft czy szycie strojów to nie tylko atuty jej twórczości artystycznej. Pasję odnalazła również  w działalności folklorystycznej. Od najmłodszych lat śpiewała i tańczyła w góralskich zespołach dziecięcych. W 1972 r. wstąpiła do zespołu regionalnego im. Bartusia Obrochty, gdzie w 1993 r. objęła kierownictwo artystyczne.

W 1992 r. założyła dziecięcy zespół regionalny „Zawaternik”. Jest współorganizatorką  spotkań kapel folklorystycznych „Muzyka Karpat”, „Zoduski Muzykanckie”, „Dudaskie Ostatki”. Była również bohaterką kilku programów telewizyjnych.

Odznaczenia, nagrody:

Srebrny Krzyż Zasługi, 2003

Wystawy:

Prace Zofii Majerczyk – Owczarek brały udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych

Konkursy:

Zadebiutowała w 1988 r. uzyskując nagrodę w Ogólnopolskim Konkursie na Współczesny Strój Regionalny we Włocławku.

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac