Kalendarz wydarzeń
31 maja 2016

„Powrót do tradycji” – wystawa grupy krakowskich koronczarek

Wystawy Galeria Sztuki Ludowej STL, Lublin 31 maja 2016

Stowarzyszenie Twórców Ludowych Zarząd Główny oraz Warsztaty Rękodzieła Artystycznego „Czar nici” zapraszają na wystawę prezentującą prace krakowskich koronczarek.

Powrót do tradycji to wystawa prezentująca prace grupy krakowskich koronczarek, działających przy Warsztatach Rękodzieła Artystycznego „Czar nici”. Idea warsztatów – stworzenie miejsca, gdzie w atmosferze wzajemnej sympatii i szacunku uczestnicy poznają różne techniki rękodzielnicze – przerodziła się w wieloletni projekt, który nieprzerwanie, od 1999 roku, trwa do dziś. Inicjatorką i kierownikiem warsztatów jest Jadwiga Węgorek – uczennica i spadkobierczyni umiejętności wypracowanych przez lata pod okiem legendarnych krakowskich koronczarek Zofii Dunajczan i Olgi Szerauc, mistrzyni koronki klockowej, wieloletnia członkini Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Pani Jadwiga jest niekwestionowaną pionierką w dziedzinie koronki klockowej dwubarwnej wieloparkowej krakowskiej. Opracowała swój własny styl wyrabiania koronki, polegający na ułożeniu nici lnianych w dwóch odcieniach. To właśnie z jej inicjatywy grupa młodych koronczarek pod okiem czujnej instruktorki postanowiła powrócić do tradycji, by na podstawie zachowanych koronek wykonać rekonstrukcje dawnych wzorów, a także podjąć próbę zinterpretowania ich na nowo. W taki oto sposób powstała wystawa, na której zaprezentowano prace nauczycieli-mistrzów i ich uczniów. Interesujące jest to, że zależność mistrz-uczeń ma już charakter wielopokoleniowy, co pokazano na poszczególnych planszach.

Na ekspozycji znajdują się koronki dwóch wielkich nestorek: nie żyjącej już Zofii Dunajczan (1904-1985) i jej uczennicy Olgi Szerauc (ur. 1908). Ta ostatnia ma swoje uczennice – Zofię Sienicką oraz Jadwigę Węgorek. Beata Ochab-Chrzan, Małgorzata Grochola i Małgorzata Połubok to z kolei uczennice Jadwigi Węgorek. W projekcie uczestniczyły także: Jadwiga Chrząstowska, Ewa Dubas, Beata Jarema, Stanisława Kuczyńska oraz Krystyna Zacharias.

Prezentowane koronki urzekają precyzją, finezją, niekiedy wręcz matematyczną dokładnością i powtarzalnością motywów. Część prac (są to głównie koronki najstarszych twórczyń) jest wielokolorowa. Wynika to z faktu, iż dawniej nici lniane nie były tak popularne i łatwo dostępne, dlatego używano przede wszystkim kolorowych kordonków i nici metalizowanych. Koronczarki dbały więc nie tylko o kształty i kompozycje wzorów, ale również o zestawienia kolorystyczne. Z czasem prace wielobarwne zostały zastąpione koronkami wykonanymi z nici lnianych. Stąd ich naturalne biało-szare zestawienie kolorystyczne. Tego typu koronki dominują na niniejszej ekspozycji.

Zapraszamy na finisaż wystawy, który odbędzie się 14 maja 2016 roku od godz. 18.00 w Galerii Wystawienniczej STL, Lublin, ul. Grodzka 14. W programie m.in. spotkanie z twórczyniami, które wygłoszą prelekcję i pokaz wykonywania koronki klockowej.

„Powrót do tradycji” – wystawa grupy krakowskich koronczarek
marzec-maj 2016 / poniedziałek-piątek, g.9-16
Galeria Sztuki Ludowej STL (ul. Grodzka 14, Lublin)
tel. 81 532 37 45

Wystawę dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.