Aktualności

Nie żyje Irena Najdek – mistrzyni haftu kujawskiego

AktualnościOdeszli od nas

Dotarła do nas smutna informacja. 22 kwietnia zmarła Irena Najdek, nasza koleżanka, zasłużona twórczyni ludowa, hafciarka z Włocławka. Miała 91 lat.

Irena Najdek (ur. 1933 r.) zamiłowanie do haftu wyniosła z rodzinnej wsi kujawskiej. Początkowo haftowała na użytek własny a od 1969 r. rozpoczęła współpracę z „Cepelią” wykonując bogato zdobione brusy, bieżniki i elementy strojów ludowych. Za wysoki poziom artystyczny swoich prac uzyskała w 1987 r. tytuł „Mistrza Rękodzieła Ludowego” przyznawany wybitnym twórcom ludowym przez MKiS, natomiast w 1981 r. została przyjęta do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Zadebiutowała w 1974 r. udziałem w konkursie sztuki ludowej organizowanym przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku uzyskując II nagrodę.

Hafty Ireny Najdek odznaczają się bogactwem ornamentów, ciekawą kompozycją ale przede wszystkim starannością wykonania. Haftuje tradycyjne elementy kobiecego świątecznego, tj. czepce, fartuchy, kołnierzyki, halki oraz współczesne formy – obrusy, bieżniki, komplety serwetek i pościeli. W swojej twórczości wykorzystuje dawne motywy haftu kujawskiego, są to kłosy, misterne wici roślinne, pączki kwiatowe, liście dębu, kwiaty i liście róży, dzwonki, pączki kwiatowe młode i dojrzałe kiście winogron, różnego rodzaju liście, modrzewiowe gałązki. Największe sukcesy osiągnęła jednak jako twórczyni czepców, haftując je na batyście, tiulu oraz płótnie. Znana jest szczególnie z czepców haftowanych techniką snutkową. Za twórczą prace uzyskała wiele czołowych nagród i wyróżnień. Prace artystki prezentowane były na licznych wystawach w całej Polsce a także na Białorusi czy w Dani, znajdują się one w licznych muzeach, m.in. we Włocławku, Toruniu, Warszawie, Krakowie, Lublinie. W 2017 otrzymała Nagrodę im. Oskara Kolberga

Pani Irenka, to nie tylko utalentowana hafciarka i popularyzatorka tej dziedziny ludowej twórczości, lecz także rzeczniczka praw twórców z racji pełnionej sześciokrotnie, przez 23 lata, funkcji prezesa Włocławskiego Oddziału STL (od 1986 do 2009 roku). Była pomysłodawczynią spotkań członków STL z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy, które jednoczą twórców i dają im poczucie, że to co robią jest ważne. Spotkania te odbywają się do chwili obecnej we włocławskim muzeum.

wyk. Irena Najdek, fot. Paweł Onochin