Aktualności

Monika Wałach-Kaczmarzyk „Siumi dolina, siumi gróń”. Piesni Beskidu Śląskiego

Wydawnictwa

Polecamy Państwa uwadze płytę Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej z pieśniami Beskidu Śląskiego w wykonaniu Moniki Wałach-Kaczmarzyk, która w naszym Stowarzyszeniu znana jest również z wykonywania pięknych beskidzkich haftów.

Kompozycje, które starannie wyselekcjonowano ze zbiorów Rafała Wałacha, prezentują bogactwo i różnorodność repertuarową i stylistyczną muzyki tradycyjnej Trójwsi.

Na płycie znalazły się przede wszystkim utwory o charakterze wokalnym, przeplatane instrumentalnymi i wokalno-instrumentalnymi.W nagraniach wzięły udział trzy pokolenia muzyków z Istebnej, Koniakowa i Jaworzynki (m.in. Józef Broda, Zbigniew Wałach, Jan Kaczmarzyk).

Wydawnictwo zostało wzbogacone o 40-stronicową książeczkę, która zawiera notkę biograficzną artystki, tekst na temat muzyki Beskidu Śląskiego oraz komentarz autorstwa dr hab. Magdaleny Szyndler, a także archiwalne i współczesne fotografie.

Materiał dostępny jest również do odsłuchu na profilu Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, na portalu soundcloud.com, natomiast książeczkę można obejrzeć na portalu issuu.com – profil Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej.

Album dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyczny ślad, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca.