Aktualności

„Korycin w Tkaninie Dwuosnowowej” – wystawa online Bernardy Rość

Wydarzenia

„Moja Mała Ojczyzna – Korycin w Tkaninie Dwuosnowowej” to tytuł wystawy online poświęconej podlaskiej tkaninie dwuosnowowej autorstwa wybitnej i utalentowanej artystki ludowej Bernardy Rość. Wystawa jest podsumowaniem stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Kultura w Sieci.

W ramach projektu stypendialnego Pani Bernarda stworzyła kolekcję przepięknych i unikatowych tkanin dwuosnowowych, których motywem przewodnim jest Korycin – Mała Ojczyzna Artystki. Wykonane prace charakteryzują się wspaniałym połączeniem tradycyjnych wzorów z nowoczesnym wzornictwem, wysublimowaną kolorystyką i niezwykłą starannością.

Nowatorskie podejście Artystki do tematu pozwoliło połączyć współczesne trendy we wzornictwie z głęboko osadzonymi w kulturze ludowej wzorami. Efektem jej kunsztu są przepiękne prace, które można zobaczyć m.in. na Facebooku na stronie Tkaniny Beni i Agi – Tkanina Dwuosnowowa.

Bernarda Rość jest wybitną podlaską tkaczką dywanów dwuosnowowych, która już od przeszło 45 lat kultywuje rękodzielnicze tradycje tkactwa podwójnego. Urodziła się i mieszka w Korycinie, od 1986 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych w dziedzinie tkactwa dwuosnowowego. Pani Bernarda posiada imponujący dorobek twórczy i jest Artystką wielokrotnie docenianą za aktywną pełną pasji postawę i działalność na rzecz ocalenia i reaktywowania unikatowej podlaskiej tkaniny dwuosnowowej (m.i.n. Stypendium Artystyczne im. Stanisława Wyspiańskiego, kilkukrotne Stypendia w dziedzinie twórczości ludowej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Artystyczne Marszałka Województwa Podlaskiego, program ministerialny „Mistrz Tradycji”, itd. ).

W roku 2018 Twórczyni całym sercem zaangażowała się w stworzenie sali etnograficznej poświęconej tkactwu dwuosnowowemu w Parku Kulturowym Korycin – Milewszczyzna. Chętni mogą uczyć się w Ludowej Pracowni Tkaniny Dwuosnowowej misternej sztuki tkactwa podwójnego pod kierunkiem mistrzyni Pani Bernardy. Istnieje tam również ekspozycja prac Twórczyni oraz jej córki Agnieszki Iwanickiej – młodego pokolenia kontynuatorów.

W ramach projektu stypendialnego Pani Bernarda wykonała techniką podwójną formy użytkowe, takie jak: poduszki dekoracyjne, torbę, „bieżnik”, makatki, kosmetyczkę tematyką nawiązujące do symboli i przyrody Korycina – i tak na przykład na poduszce zobaczymy tzw. „zwierza” inspirowanego twórczością Profesor Eleonory Plutyńskiej z autorskim wymyślonym przez Panią Bernardę brzegiem w kształcie trójkątów imitujących las iglasty, tradycyjne wzory zoomorficzne – gałązki truskawek nawiązujące do jednego z najbardziej rozpoznawalnych symboli Korycina czyli truskawki, konie sokólskie – na tkaninie Pani Bernarda przepięknie połączyła nowoczesność z tradycją, a mianowicie unikalny brzeg autorstwa Artystki (w postaci brył geometrycznych kwadraty), przepięknie harmonizuje z tym, co dawne, co jeszcze do niedawna było powszechne na polskiej wsi – konikami; możemy również zaobserwować na tkaninach motywy zwierzęce i roślinne nawiązujące do przyrody Korycina.

Artystka w ramach stypendium zaprojektowała i stworzyła również duży dywan dwuosnowowy przedstawiający Park Kulturowy Korycin – Milewszczyzna, który jest niezwykłą atrakcją na mapie Podlasia prezentuje, bowiem historię i dziedzictwo kulturowe ziemi Korycińskiej i Regionu Podlasia na przestrzeni 1000 lat.

Tekst: Bogusława Depkun, córka Twórczyni Ludowej Bernardy Rość
Redakcja: K.B