Nie żyje Władysław Kulawiak – jeden z ostatnich ludwisarzy na Podhalu
Z wielkim żalem i poczuciem ogromnej straty żegnamy zmarłego w dniu 12 marca 2021 roku Władysława Kulawiaka.
Urodził się 24 września 1943 roku w Odrowążu Podhalańskim w rodzinie od pokoleń zajmuje się ludwisarstwem. Pozostając pod ogromnym wpływem rodzinnej specjalności stał się uznanym mistrzem ginącego rzemiosła – cenionym metaloplastykiem, kowalem i ludwisarzem. Uczestnik regionalnych imprez folklorystycznych organizowanych przez bukowiński Dom Ludowy tj.: Sabałowe Bajania Karnawał Góralski oraz Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, Targów Sztuki Ludowej w Krakowie czy Pienińskiego Lata w Krościenku. Od lat osiemdziesiątych uczestnik Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym – laureat konkursu na najlepsze prace prezentowane na Targach w latach 2008 – 2009. Znaczącym momentem w życiu Władysława Kulawiaka było przystąpienie do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w 1984 roku, ogólnopolskiej organizacji powstałej pięćdziesiąt z inicjatywy samych twórców ludowych. Ten przełomowy moment przyniósł ważny rozdział w aktywności Władysława Kulawiaka w postaci działalności społecznej na rzecz środowiska twórców ludowych. Zdobyty autorytet i zaufanie doprowadziły do zaangażowania we władzach Stowarzyszenia, najpierw w Sądzie Koleżeński (kadencja 2006 – 2009) oraz Zarządzie Głównym (kadencja 2009 – 2013). Jako członek Stowarzyszenia zdobył dwie znaczące nagrody w ogólnopolskich konkursach organizowanych przez jego macierzystą organizację: Współczesna sztuka ludowa (1994) oraz A to polskie właśnie… (2004).
W 1998 roku za zasługi w dziedzinie kultywowania ludowych tradycji własnego regionu otrzymał nagrodę Ministra Kultury i Sztuki. W 2001 r. znalazł się w prestiżowym gronie najwybitniejszych artystów ludowych jako laureat Nagrody im. Oskara Kolberga. To nie koniec najwyższych honorów, w roku 2003 artysta odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi. Należy również wymienić Medal Miasta Żywca (2006 r.), Medal Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych (2006 r.) za pełną pasji i poświęcenia pracę, dzięki której trwają kazimierskie spotkania z autentycznym dziedzictwem kultury ludowej oraz wyróżnienie za kolekcję odlewniczą przyznane przez Fundacje „Cepelia” Polska Sztuka i Rękodzieło, Bukowińskie Centrum Kultury i Muzeum Orawski Park Etnograficzny. W 2019 roku zakopiański Czerwony Dwór zorganizował wystawę Dzwony, dzwonki ,turliki…Ludwisarstwo Władysława Kulawiaka, będącą kompetentnym podsumowaniem jego artystycznej drogi.
Władysław Kulawiak pozostanie w naszej pamięci jako wspaniały człowiek i artysta, który miał olbrzymi wpływ na współczesną twórczość ludową i odcisną trwały ślad w historii Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Paweł Onochin

Władysław Kulawiak, fot. Paweł Onochin, 2008