Ruszają zapisy na warsztaty wielkanocne w ramach Akademii Sztuki Ludowej
Warsztaty wielkanocne rozpoczną tegoroczny cykl zajęć w ramach Akademii Sztuki Ludowej 2025. Do udziału w piętnastej edycji projektu zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych. Będziemy wykonywać tradycyjne pisanki i palmy wielkanocne. Zajęcia poprowadzą twórcy ludowi z różnych regionów Polski. Właśnie ruszyły zapisy.
Harmonogram warsztatów wielkanocnych
Poniżej zamieszczamy szczegółowy program warsztatów wielkanocnych:
20–21 marca (czwartek–piątek) – pisanki lipskie wykonane techniką batikową szpilkową
Barbara Tarasewicz jest kontynuatorką tradycji rodzinnych i regionalnych z zakresu pisankarstwa i folkloru. Wykonywania pisanek techniką batikową szpilkową uczyła się od swojej mamy Krystyny Cieśluk, uznanej twórczyni ludowej. Od najmłodszych lat brała udział w konkursach na pisankę. Wspólnie z mamą prowadzi galerię rodzinną w Lipsku. Podczas zajęć uczestnicy poznają ciekawą technikę polegającą na pisaniu wzorów szpilką.
24-25 marca (poniedziałek-wtorek) – oklejanki łowickie
Mirosława Grochocka na co dzień wykonuje wielobarwne wycinanki łowickie, a w okresie wielkanocnym ozdabia nimi także wydmuszki. Wycinać nauczyła się od swojej matki Felicji Kazimierczak znanej wycinankarki łowickiej. W swoich pracach wykorzystuje tradycyjne materiały i wzory. Jej ulubioną formą są wycinanki ażurowe z kogutami oraz z motywami kwiatowymi. Podczas warsztatów dzieci będą mogły ozdobić jajka świątecznymi elementami wyciętymi z papieru.
1-2 kwietnia (wtorek-środa) – pisanki lubelskie wykonane techniką batikową lejkową*
Bogumiła Wójcik obecnie mieszka w Olszance niedaleko Krzczonowa. Od dzieciństwa fascynowała się zdobieniem pisanek. Wzorując się na tradycjach krzczonowskich, swoim pisankom nadaje niepowtarzalny charakter wyróżniający je od innych. Wykonuje pisanki techniką batikową, rysując woskiem tradycyjne wzory tzw. grabki i wiatraczki. Twórczyni chętnie prowadzi warsztaty pisankarskie dla dzieci i młodzieży. Jej praca twórcza i działalność artystyczna świadczą o niezwykłej wrażliwości na tradycję regionu.
7-8 kwietnia (poniedziałek-wtorek) – palmy lubelskie z suszonych kwiatów i ziół*
Janina Wadowska swoje umiejętności zdobyła już w dzieciństwie dzięki dziadkowi, Antoniemu Skrzypcowi i mamie, Stanisławie Baran, którzy nauczyli ją tego rzemiosła. Kwiaty i słomę żytnią, które wykorzystuje do tworzenia swoich prac, pozyskuje z własnego gospodarstwa rolnego. Dodaje do nich także okoliczne trawy, zioła, rośliny łąkowe i leśne.
Jej prace odznaczają się niezwykłą starannością i zharmonizowanym połączeniem kolorystycznym. Artystka chętnie prowadzi warsztaty dla dzieci i dorosłych, podczas których przekazuje także wiedzę na temat dawnych zwyczajów i tradycji.
9-10 kwietnia (środa-czwartek) – palmy lubelskie z suszonych kwiatów i ziół*
Wiesława Kucharzyk jest twórczynią ludową reprezentującą Lubelszczyznę. Artystka wykonuje palmy zgodnie z tradycją obowiązującą w tej części kraju. Jej palmy to różnorodne kompozycje z suszonych traw, kwiatów, bukszpanu i wielu innych ciekawych roślin. Obok tradycyjnych form twórczyni każdego roku wzbogaca swoją ofertę. Ogromną popularnością, zwłaszcza wśród dzieci, cieszą się palmy przypominające wielkanocne zwierzątka.
* Warsztaty przeznaczone dla dzieci od klas II.
Warsztaty dla grup zorganizowanych:
Godz. 8.30-9.30; 10.30-11.30; 12.30-13.30
Opłata: 20,00/osoba
Warsztaty dla dorosłych:
20 marca (czwartek) – pisanki lipskie, prowadzenie: Barbara Tarasewicz
10 kwietnia (czwartek) – palmy lubelskie z roślin, prowadzenie: Małgorzata Bandosz
Godz. 17.00-19.00
Opłata: 40 zł/osoba
Uwaga: Warsztaty dla dorosłych odbywają się, gdy grupa liczy minimum 5 osób.
Miejsce: Galeria Sztuki Ludowej STL, ul. Grodzka 14, Lublin
Rezerwacja wyłącznie telefoniczna: 81 532 37 45
Materiały na warsztaty zapewnia organizator.
Warsztaty zostały dofinansowane przez Urząd Miasta Lublin oraz MKiDN.