Aktualności

Laureaci Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” 2021

AktualnościInformacje STL

Poznaliśmy laureatów tegorocznej Nagrody im. Oskara Kolberga. Podobnie jak w poprzednich latach wśród nagrodzonych znaleźli się twórcy ludowi należący do naszego Stowarzyszenia. Gratulujemy tego prestiżowego wyróżnienia!

Co roku Nagroda im. Oskara Kolberga trafia do artystów tworzących w dziedzinach ludowych sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca oraz organizatorów przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową, animatorów, mistrzów, naukowców, badaczy, dokumentalistów, którzy gromadzą i przekazują przyszłym pokoleniom wiedzę o kulturze ludowej. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce zostało ustanowione w 1974 roku. Jej patronem jest Oskar Kolberg (1814-1890), polski etnograf, folklorysta i kompozytor.

Laureatami 46. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” zostali członkowie STL:

Stanisława Mąka – uprawia malarstwo i rzeźbę w drewnie, wykonuje plastykę obrzędową i tradycyjne formy ludowego zdobnictwa regionu chełmskiego (Rożdżałów, Chełmskie, woj. lubelskie)

Genowefa Pabich – wycinankarka z Puszczy Zielonej, wykonuje też tkaniny, palmy, bukiety z papieru, kierce, przekazuje umiejętności młodemu pokoleniu (Krobia, Kurpie, woj. mazowiecki)

Bernarda Rość – tkaczka z Podlasia, wykonuje tkaniny dekoracyjne techniką dwuosnowową, o tradycyjnym wzornictwie tematycznym, prowadzi warsztaty w pracowni tkackiej Szlaku Rękodzieła Ludowego Podlasia (Szaciłówka, Białostocczyzna, woj. podlaskie)

Maria Grzegorek – mistrzyni tradycji, bibułkarka, gawędziarka i poetka, przekazuje rodzinne tradycje wytwarzania kwiatów, wieńców, ozdób choinkowych z bibułki i papieru, od 30 lat prowadzi warsztaty dla dzieci i nauczycieli (Juszczyna, Żywieckie, woj. śląskie)

Andrzej Dziedzina Wiwer – autor utworów literackich gwarą szczawnicką, poezji i prozy, góralskich gawęd i legend, artykułów popularyzujących etnografię górali pienińskich (Szczawnica, Pieniny, woj. małopolskie)

Ponadto Nagrodę otrzymali

Wanda Majtyka – śpiewaczka solistka, autorka scenariuszy widowisk teatru wiejskiego, instruktorka zespołów w Ożarowie, wykonawczyni plastyki, ozdób z papieru i rekwizytów obrzędowych (Popowice, Ziemia Wieluńska, woj. łódzkie)

Henryk Marszał – skrzypek i trębacz, wieloletni prymista i kierownik kapeli „Przewrotniacy”, przekazuje tradycje muzyczne młodym wykonawcom (Przewrotne, pogranicze Lasowiaków i Rzeszowiaków, woj. podkarpackie)

Maria Brylak-Załuska – badaczka kultury ludowej Karpat, etnograf, folklorystka, autorka publikacji, ekspozycji muzealnych, koncepcji wystawienniczych w muzeach skansenowskich Polski południowej, wykładowczyni seminariów folklorystycznych. Konsultuje i animuje społeczny ruch regionalny w Małopolsce (Nowy Sącz, woj. małopolskie)

Jolanta Danak-Gajda – etnograf, muzykolog, dziennikarka Polskiego Radia Rzeszów popularyzująca muzykę ludową, artystów, zespoły regionalne na antenie lokalnej i ogólnopolskiej, autorka artykułów i wydawnictw płytowych z muzyką ludową, jurorka konkursów i festiwali folklorystycznych (Łańcut, woj. podkarpackie)

Orkiestra Dęta ze Zdziłowic (Zdziłowice Długie, Roztocze, woj. lubelskie)

Zespół Śpiewaczo-Obrzędowy „Blinowianki” (Blinów, Roztocze Zachodnie, woj. lubelskie)

Zespół „Gościszowianie” (Gościszów, woj. dolnośląskie)

Fundacja „Dziedzictwo Nasze” (Węgorzewo, Mazury, woj. warmińsko-mazurskie)

W tym roku po raz pierwszy w ramach Nagrody im. Oskara Kolberga przyznana została nagroda specjalna dla wyjątkowego ucznia wskazanego przez Mistrza Tradycji. Wyróżnienie otrzymała Barbara Wandzel wykonawczyni żywieckiej plastyki dekoracyjnej i obrzędowej z bibuły i papieru, kontynuatorka umiejętności twórczych Marii Grzegorek.

Wszyscy laureaci otrzymają Medale im. Oskara Kolberga projektu Anny Jarnuszkiewicz, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody finansowe ufundowane przez Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Podczas gali wręczenia nagród, która odbędzie się 1 lipca 2021 roku na Zamku Królewskim w Warszawie, ogłoszony zostanie również laureat honorowego tytułu Ambasadora Kultury Tradycyjnej, czyli wyróżnienia dla samorządowca, który w ostatnim roku w szczególny sposób troszczył się o rozwój kultury tradycyjnej w swoim regionie.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Konkurs oraz gala realizowana jest przez Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Więcej informacji o nagrodzie oraz jej dotychczasowych laureatach z lat 1974–2020 znajduje się na stronie internetowej www.nagrodakolberg.pl.