Aktualności

Sztuka ludowa w nowoczesnym społeczeństwie – międzynarodowe sympozjum na Litwie

AktualnościInformacje STLWydarzenia

W środę 26 maja br. w siedzibie Sejmu Republiki Litewskiej odbyło się międzynarodowe sympozjum pt. „Sztuka ludowa w nowoczesnym społeczeństwie” poświęcone współczesnej sztuce ludowej i tradycyjnemu rzemiośle w różnych krajach świata. W konferencji wziął udział (w formie online) Waldemar Majcher, prezes naszego Stowarzyszenia.

Celem sympozjum była nie tylko ocena sytuacji sztuki ludowej, jej roli w społeczeństwie kraju, perspektyw na Litwie, ale także zapoznanie się z dobrymi doświadczeniami rozwojowymi w tej dziedzinie kultury w innych krajach europejskich.

Na zaproszenie Jonasa Rudzinskasa, przewodniczącego Związku Litewskich Artystów Ludowych w konferencji wziął udział prezes STL Waldemar Majcher, który mówił o roli naszej organizacji w ochronie tradycyjnej kultury ludowej w Polsce (Tautodailininkų asociacijos vaidmuo saugant tradicinę liaudies kultūrą Lenkijoje – vertybės, iššūkiai, grėsmės.Valdemaras Majcheris, Lenkijos tautodailės meistrų sąjungos pirmininkas).

Sympozjum zaplanowano w ubiegłym roku z okazji ogłoszonego przez litewski Sejm Roku Sztuki Ludowej i 130. rocznicy urodzin badacza sztuki ludowej Pauliusa Galaunė. Ze względu na rozprzestrzenianie się Covid – 19 wydarzenie zostało przesunięte na 2021 rok w formie hybrydowej, ale poruszane w nim kwestie nie straciły na znaczeniu, a wręcz przeciwnie, nabrały nowych ważnych odcieni.