Aktualności

Nie żyje tkaczka tkanin dwuosnowowych Kazimiera Makowska

Odeszli od nas

W dniu 6 marca 2022 roku zmarła wybitna tkaczka tkanin dwuosnowowych Kazimiera Makowska z domu Borodziuk. Była ostatnią aktywną tkaczką w lipskim ośrodku tkactwa dwuosnowowego.  

Urodziła się 05.05.1941 r. we wsi Jaczniki gm. Lipsk. W wieku 16 lat rozpoczęła naukę tkactwa dwuosnowowego u wybitnej tkaczki Franciszki Rybko. W latach 60-tych XX wieku współpracowała z artystka Janiną Stankiewicz z warszawskiej pracowni Doświadczalnego Tkactwa Artystycznego Związku Artystów Polskich. Tkała charakterystyczne dla swojej twórczości motywy drzewek i bukietów w rytmiczne powtarzających się kompozycjach pasowych. Jej liczne tkaniny, nagradzane na konkursach tkactwa ludowego od końca lat 50-tych XX wieku, trafiły do zbiorów etnograficznych muzeów w Warszawie, Toruniu, Suwałkach i Białymstoku oraz indywidualnych odbiorców w kraju i za granicą. Od 2009 roku swoją pracownię udostępniała adeptom tkactwa i turystom na Szlaku Rękodzieła Ludowego woj. podlaskiego.

Od 1977 r. należała do Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie (oddział Suwałki) oraz Stowarzyszenia Miłośników Lipskiej Pisanki i Tradycji w Lipsku. Za swoje dokonania artystyczne została nagrodzona odznaką „Zasłużony dla Kultury Polskiej” .

Wojciech Kowalczuk