55. Jubileuszowe Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym
Po raz pięćdziesiąty piąty spotkamy się na Targach Sztuki Ludowej, odbywających się w ramach Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, a kazimierski Rynek raz jeszcze zamieni się w największą galerię autentycznej sztuki i rękodzieła ludowego.
Targi nie są tylko kolejną imprezą na mapie naszego kraju, a spełniają bardzo ważne kulturowe i społeczne funkcje. Są narzędziem ochrony, edukacji i popularyzacji żywotnych jeszcze dyscyplin rękodzielniczych w poszczególnych regionach. Nagradzają mistrzów, motywują nowych adeptów sztuki ludowej oraz prezentują unikalne techniki rękodzielnicze.
Poprzez autentyzm prezentowanych prac, impreza stała się ogólnopolskim świętem źródłowej kultury. Odbiorcy postrzegają uczestników Targów jako depozytariuszy najcenniejszych wartości kultury narodowej i wszystkiego, co najbardziej wartościowe w tradycyjnej kulturze poszczególnych regionów.
Pomimo zmieniających się warunków organizacyjnych oraz dynamicznych zmian zachodzących w naszym społeczeństwie, organizator – Stowarzyszenie Twórców Ludowych dokłada wszelkich starań, aby kazimierskie wydarzenie nadal postrzegane było jako wyznacznik współczesnej sztuki ludowej, potwierdzający jej żywotności i rejestrujący zmiany zachodzące w poszczególnych jej dziedzinach.
W tegorocznej edycji weźmie udział ponad 80 autentycznych twórców ludowych z niemal każdego regionu kraju, reprezentujący kultywowane dyscypliny sztuki i rękodzieła ludowego, w tym: rzeźby, malarstwa, garncarstwa, tkactwa, koronkarstwa, hafciarstwa, plastyki zdobniczej i obrzędowej, plecionkarstwa, zabawkarstwa i wielu innych.
Targi Sztuki Ludowej nie ograniczą się do ekspozycji i promocji plastyki ludowej, ale tworzyć będą przyjazną atmosferę do nawiązania bezpośredniego kontaktu między twórcą, a odbiorcą m.in.: poprzez pokazy rękodzielnicze przy stoiskach i otwartość artystów ludowych względem wszystkich zainteresowanych barwnym światem kultywowanej współcześnie sztuki ludowej. Natomiast w Klubie Festiwalowym odbędą się warsztaty rękodzielnicze dla wszystkich zainteresowanych.
Corocznie od 2001 roku organizowany jest konkurs na najlepsze prace prezentowane na stoiskach, którego idea i założenia mają znaczący wpływ na poziom prezentowanych dzieł i mobilizują twórców do przestrzegania kanonu zgodnego z tradycyjnym regionalnym wzornictwem i techniką wykonania. Jest on adresowany do wszystkich uczestników Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym i stanowi okazję do dokonania oceny bieżących tendencji we współczesnej plastyce ludowej, ukazania mistrzowskich umiejętności oraz konfrontacji młodych adeptów sztuki ludowej z nestorami.
Organizatorzy mają pełną świadomość, że obecny kształt Targów jest w dużej mierze zasługą poprzedników, ludzi związanych ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych – organizacją powstałą w 1968 roku. Ludzi, którzy niejednokrotnie najlepsze lata swojego życia poświęcili na pracę dla dobra kultury tradycyjnej. Twórców i współpracowników, którzy poprzez wdrażanie swoich inicjatyw mieli wymierny wpływ na kształt tego wydarzenia. Tym wszystkim oddajemy hołd i wyrażamy nadzieję, że ich idee nadal będą urzeczywistniane.
Wyrażamy nadzieję, że Targi Sztuki Ludowej w kolejnych latach zachowają swój profil i niepowtarzalny charakter. Nadal będą formułą ogólnopolskiej promocji najlepszych twórców oraz zarzewiem do zachowania przekazu pokoleniowego.
Paweł Onochin
Program warsztatów w ramach Klubu Festiwalowego
Piątek, 24.06.2022
13.00-14.30 – Akademia Sztuki Ludowej – warsztaty dla dużych i małych cz. 1
Jadwiga Niedźwiedzka – kurpiowska bibułkowa plastyka zdobnicza
17.00-18.30 – Akademia Sztuki Ludowej – warsztaty dla dużych i małych cz. 2
Czesława Kaczyńska – wycinanka kurpiowska
Sobota, 25.06.2022
10.30-12.00 – Akademia Sztuki Ludowej – warsztaty dla dużych i małych cz. 1
Irena Zawadzka – dekorowanie opolskich pierników
13.00-14.30 – Akademia Sztuki Ludowej – warsztaty dla dużych i małych cz. 2
Marlena Krzysiak – mazowieckie pająki
17.00- 18.30 – Akademia Sztuki Ludowej – warsztaty dla dużych i małych cz. 3
Michał Kowalik – plastyka zdobnicza z Lubelszczyzny, ozdoby choinkowe – „Światy”
Niedziela, 26.09.2022
10.30 – 12.00 – Akademia Sztuki Ludowej – pokazy i warsztaty plecionkarstwa Powiśla radomskiego
Wiesław Chołuj – pokaz wyplatania kosza „Kabłącoka”
Grzegorz Gordat – warsztaty wicia wianków z wikliny
Warsztaty przeznaczone dla dzieci i dorosłych. Udział w warsztatach jest bezpłatny; obowiązują zapisy: tel. (81) 532 49 74 (pon-pt.: 9-14 – do 23 czerwca), mail: zgstl@op.pl lub na miejscu w dniu warsztatów. Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Pobierz:
Katalog Targów (wykaz uczestników)
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.
Partner: Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi