Aktualności

Bielsko-Biała. Uroczystość w Galerii Sztuki ROK

Wydarzenia

W piątek, 16 września 2022 roku, w Galerii Sztuki ROK, w obecności dyrektora Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsko-Białej i pracowników tejże instytucji oraz członków Zarządu Oddziału Beskidzkiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a także gości specjalnych odbyła się doniosła uroczystość.

Składała się z dwóch części. Najpierw nastąpiło wręczenie Złotej Odznaki Honorowej za Zasługi dla Województwa Śląskiego. Otrzymała ją Małgorzata Słonka, wieloletni pracownik ROK, autorka wielu naszych publikacji, redaktor naczelna znanego i poważanego kwartalnika kulturalnego „Relacje-Interpretacje”. Aktu dekoracji dokonała Ewa Żak, radna Sejmiku Województwa Śląskiego, członkini Komisji Edukacji, Nauki i Kultury.

W drugiej części uroczystości nastąpiło odsłonięcie kolejnej tabliczki z nazwiskami tegorocznych laureatów Nagrody im. Oskara Kolberga z naszego regionu umieszczonej na tzw. tablicy kolbergowskiej ROK. W tym roku nagrody otrzymało 14 osób, w tym dwie z naszego regionu. Wyróżnieni nią zostali: Monika Wałach-Kaczmarzyk z Jaworzynki – znana śpiewaczka i instrumentalistka ludowa, pedagog oraz Dionizjusz Czubala – etnograf i folklorysta, wieloletni profesor UŚ i ATH, mieszkający w Wilkowicach.

Tablica została odsłonięta przy akompaniamencie muzyki góralskiej, wykonanej przez kapelę Moniki Wałach-Kaczmarzyk, a dokonali tego prezes STL, Józef Szypuła oraz kierownik Galerii Zbigniew Micherdziński.

Kolbergowska tablica ROK została wykonana i odsłonięta w 2021 roku. Znajdziemy na niej 35 srebrzystych tabliczek, na których widnieją informacje o wszystkich 61 beskidzkich laureatach tej najbardziej prestiżowej nagrody w Polsce przyznawanej za zasługi dla kultury ludowej.

Photo by: Szymon Karpiński/ROK (www.rok.bielsko.pl)

Źródło: Regionalny Ośrodek Kultury w Bielsku-Białej