Aktualności

Nie żyje łęczycki rzeźbiarz Andrzej Dębowski (1938-2023)

Odeszli od nas

24 maja 2023 roku w wieku 85 lat zmarł Andrzej Dębowski jeden z czołowych rzeźbiarzy łeczyckich. Wyrazy współczucia dla całej rodziny składają twórcy ludowi oraz pracownicy Stowarzyszenia.

Urodzony w 1938 r. w Wilczkowicach koło Łęczycy, od 1976 r. mieszkający w miejscowości Piątek. Rzeźbieniem zajmował się od dziecięcych lat. Rozpoczął od strugania ptaszków wypracowując przez lat swój indywidualny styl. Z czasem zaczął wykonywać rzeźby figuralne obracają się wokół kilku tematów. Były to postacie świętych, postacie wiejskie, postacie z ludowej demonologii i legend, czasem postacie historyczne. Najchętniej rzeźbił pojedyncze figurki przedstawiające pastuszków, kobiety wiejskie w strojach, chłopów wykonujących jakieś prace gospodarskie, scenki obrzędowe, ale te kompozycje złożone są przeważnie z kilku oddzielnie wystruganych figurek.

Rzeźby Dębowskiego wyróżniały się prostotą, może nawet pewną nieporadnością w modelowaniu bryły, uproszczeniem rysunku ale może dlatego, podobnie jak jego ptaszki były autentyczne i szczere.

Do ostatnich swoich dni życia współpracował z Muzeum w Łęczycy, w którym od wielu lat jego prace zdobią stałą wystawę etnograficzną. Był członkiem Stowarzyszenie Twórców Ludowych od roku 1981 r.

* * *
Pogrzeb Andrzeja Dębowskiego odbędzie się 27 maja br. w sobotę o godz. 11 w Piątku.

* fot. archiwum STL