Aktualności

Sztuka ludowa Beskidów. Wystawa Oddziału Beskidzkiego STL

Wydarzenia

Zapraszamy 7 lipca do Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej na wernisaż wystawy prac członków Oddziału Beskidzkiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych z okazji jubileuszowego 60. Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

Bryczka ryzana, bryczka z karuzelką i konikami, dwojak, dzbanek z uchem, rzeźba Matki Boskiej  Rychwałdzkiej, kabłączek z kwiatów bibułkowych do kapliczki, złoty czepiec żywiecki z frywolitką, serwetka okrągła… Wyliczanka cudowności. Tajemnicze nazwy pobudzają wyobraźnię. Ale wyobraźnię mają przede wszystkim ci, którzy te cudowności tworzą. Wyobraźnię, sprawne dłonie, dobre oczy, talent.

Wystawa prac twórców zrzeszonych w Oddziale Beskidzkim STL, przygotowana w Galerii Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury, jest zaproszeniem do enklawy piękna. Kto wejdzie w przestrzeń pełną koloru, uwodzącą zestawieniem ekspresyjnych rzeźb i misternie zwijanych bibułkowych kwiatów, barwnych malowideł na szkle i monochromatycznych, delikatnych koronek koniakowskich, fantazyjnych ptaszków, koników i skromnych form ceramiki – nie może pozostać obojętny. Piękno zewsząd ogarnia. Niektórym spośród zwiedzających przypomni się może czarodziejski świat własnego dzieciństwa: zabawy drewnianym konikiem z furką, odwiedzanie z bożonarodzeniową szopką domów sąsiadów, widok heklującej babci z migającym szydełkiem w rękach, odkrycie przeznaczenia glinianej okaryny…

(z katalogu wystawy, Maria Lipok-Bierwiaczonek)

Wernisaż wystawy 7 lipca 2023, godz. 17.00
Galeria Sztuki Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej

Wystawa czynna od 7 lipca do 8 września 2023
poniedziałek – piątek, godz. 10.00 – 17.00