Aktualności

#wycinanka – trzecia edycja konkursu „Narracje i interpretacje w sztuce ludowej”

AktualnościWydarzenia

Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie ogłasza trzecią edycję konkursu dla twórców ludowych pt. Narracje i interpretacje w sztuce ludowej. Ogólnopolski Przegląd Twórczości Ludowej. W 2023 roku tematem przewodnim będzie wycinanka skupiona wokół następującego tematu: Papier-nożyce-życie. Opowieści wycinanki ludowej.

Wycinanka z papieru stała się współcześnie niemal symbolem sztuki ludowej. Wciąż niezmienne są jej walory estetyczne nie można jednak zapominać, że bogactwo odmian regionalnych i oryginalność niektórych z nich łączy w sobie elementy o obrzędowym, religijnym i magicznym charakterze. Warto je odkrywać i popularyzować, stąd pomysł, aby wycinanka stała nie była tylko artefaktem dekoracyjnym, ale także opowieścią o życiu wyciętą w papierze. Pod uwagę jurorów brane będą zarówno formy tradycyjne, jak i współczesne. Interesują nas prace, w których autorzy podejmą się stworzenia wycinankowych narracji, będących ilustracjami scen z życia wsi, tematów obrzędowych i innych motywów regionalnych.

Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do twórców pełnoletnich z terenu Polski zarówno tych zrzeszonych, jak i niezrzeszonych w STL. Każdy z uczestników może zgłosić jedną prace lub cykl kilku wycinanek opatrzonych jednym tytułem. Wszystkie prace powinny być oprawione. Zostaną one ocenione przez powołane jury. Laureaci otrzymają nagrody finansowe i dyplomy. Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowym Regulaminem konkursu i dostarczenie wraz z pracami stosownych dokumentów.

Termin nadsyłania prac upływa 30 listopada 2023 roku. Konkurs zostanie rozstrzygnięty w grudniu 2023 roku. W 2024 roku od czerwca do końca sierpnia przewidujemy zorganizowanie wystawy pokonkursowej w Galerii Sztuki Ludowej STL oraz wydanie obszernego katalogu prezentującego nagrodzone prace.

Szczegóły na stronie www.konkurs.zgstl.pl