Aktualności

Protokół z posiedzenia jury konkursu „Na najlepsze prace prezentowane podczas 57. Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu”

AktualnościInformacje STLWydarzenia

Poniżej przedstawiamy protokół z posiedzenia jury konkursu Na najlepsze prace prezentowane podczas 57. Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu.

Jury w składzie Elżbieta Osińska-Kassa (NIKiDW) – przewodnicząca, Alicja Mironiuk-Nikolska (PME w Warszawie), Wojciech Kowalczuk (Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej) oraz Katarzyna Ufniarz (STL) po obejrzeniu prac na stoiskach podczas 57. Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej odbywających sie w ramach 58. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym przyznało nagrody w następujących kategoriach:

Rzeźba: Henryk Adamczyk, Andrzej Graczyk, Bogumiła Leśniak, Ryszard Rabeszko, Józef Stańczyk

Rzeźba ceramiczna: Radosław Koniarz

Garncarstwo: Paweł Piechowski, Piotr Skiba

Malarstwo na szkle: Marta Walczak-Stasiowska

Plecionkarstwo: Jan Michalski

Tkactwo: Małgorzata Urban, Stanisława Kowalewska (perebory)

Plastyka zdobnicza: Grażyna Dziekońska, Mirosława Grochocka

Zabawka ludowa: Włodzimierz Ciszek, Piotr Mentel, Józef Lasik

Koronczarstwo: Magdalena Cięciwa

Haft: Krystyna Zagrabska, Brygida Hochschultz, Anna Staniszewska, Teresa Kocus

Fundusz na nagrody został przyznany przez Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jury wskazuje na wysoki poziom prac prezentowanych na stoiskach oraz przemyślany dobór twórców zaproszonych na Targi. Dzięki temu zaprezentowana została niezwykła różnorodność i bogactwo sztuki ludowej ze wszystkich regionów Polski. Zamierzony cel Konkursu tj. prezentacja dzieł sztuki ludowej na wysokim poziomie artystycznym, pobudzenie inwencji twórczej do kontynuowania tradycji regionalnych, dokonanie oceny bieżących tendencji we współczesnej plastyce ludowej został w pełni zrealizowany i należy go kontynuować w kolejnych edycjach Konkursu.