Aktualności

Współczesne Dziedzictwo Tradycyjnej Lubelszczyzny

Patronat STLAktualnościWydarzenia

Centrum Spotkania Kultur wraz ze Stowarzyszeniem Twórców Ludowych zapraszają na cykl warsztatów poświęconym sztuce ludowej Lubelszczyzny.

Przed nami warsztaty z twórcami ludowymi należącymi do STL, podczas których uczestnicy będą mieli możliwość bezpośredniego spotkania i poznania stosowanych przez nich technik. Wśród spotkań m.in. plastyka zdobnicza oraz obrzędowa, a także garncarstwo. Ponadto w ramach projektu odbędzie się konferencja poświęcona współczesnemu twórcy ludowemu. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna przedstawiająca sylwetki twórców oraz uczestników warsztatów. Finałem będzie koncert.

Udział w wydarzeniach jest bezpłatny.

Warunkiem koniecznym jest wypełnienie elektronicznej karty zgłoszeniowej: link do zapisów: TUTAJ

Potwierdzeniem zapisania na warsztaty jest informacja zwrotna wraz ze szczegółami dotyczącymi wydarzenia. Liczba miejsc ograniczona.

Harmonogram warsztatów:

Papierowe tradycje – tworzymy wycinanki. Prowadzenie: Roman Prószyński
17 września (wtorek) | godz. 16:30–19:30 | 13+

Warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z genezą powstania wycinanki polskiej w sztuce ludowej z podziałem na regiony. Zaprezentowane zostaną różne style wycinanek, ze szczególnym uwzględnieniem lubelskiej tradycji. Następnie uczestnicy dowiedzą się, jak wycinać podstawowe kształty i własnoręcznie wykonają wycinankę. Każda praca zostanie oprawiona.

Tradycja Krzczonowska – tworzymy serwetki. Prowadzenie Bogumiła Wójcik
18 września (środa) | godz. 16:30–19:30 | 12+

Warsztaty, podczas których uczestnicy zostaną wprowadzeni w świat haftu krzczonowskiego. Praktyczną część poprzedzi jego historia. Każdy uczestnik wykona zdobioną haftem serwetkę.

Wielowymiarowe Historie – płaskorzeźba. Prowadzenie Jacek Wijak
20 września (piątek) | godz. 16:30–19:30 | 12+

Warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z zasadami bezpieczeństwa pracy z drewnem oraz narzędziami, tj. dłuta. Każdy z uczestników otrzyma wcześniej przygotowaną deseczkę. Za pomocą dłut wykona własną płaskorzeźbę z motywem kwiatowym.

Warsztaty tradycji – tworzymy pająki krystaliczne. Prowadzenie Małgorzata i Tomasz Krajewscy
21 września (sobota) | godz. 10:00–13:00 | 15+

Warsztaty, podczas których uczestnicy dowiedzą się, jak zrobić pająka krystalicznego. Na tekturkach zostaną zbudowane małe kryształy ze słomy, które po połączeniu ze sobą dadzą efekt piramidy. Gdy konstrukcja będzie gotowa uczestnicy przyozdobią ją kolorowymi kwiatkami z bibuły. Warsztatom towarzyszy pogawędka na temat historii robienia pająków i zwyczajów, jakie im towarzyszyły.

Słomiane Anioły – twórczość z tradycją. Prowadzenie Wiesława Kucharzyk
21 września (sobota) | godz. 15:00–17:00 | 18+

Warsztaty, podczas których uczestnicy wykonają słomianego anioła. Słoma to dawny ogólnodostępny półprodukt, z którego wytwarzano wiele użytkowych przedmiotów. Były to np. słomianki, kapelusze, buty. Wykonywano z niej także produkty dekoracyjne np. ozdoby choinkowe. Jak mówi Pani Wiesława Kucharzyk przedmioty te zaliczają się do tych, które mogą zaginąć, gdyż ciężko dziś pozyskać słomę spod kosy. Pani Wiesława kultywuje tę tradycję po dziadku i mamie. Od wielu lat sama przekazuje ją starszym i młodszym pokoleniom.

Od garści gliny po kubek w garści. Prowadzenie Piotr Skiba
22 września (niedziela) | godz. 11:00–14:00 |15+

Warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z regionalnymi formami i zdobnictwem. Spotkanie rozpocznie się wystawą prac przygotowanych przez prowadzącego warsztaty i opowiadaniem o „naczyniach”. Podczas warsztatów uczestnicy zapoznają się z dwoma rodzajami kół garncarskich. Przy pomocy prowadzącego będą pracować na kołach oraz lepić ręcznie.

Tradycyjne sploty – pasja tkania. Prowadzenie Małgorzata Urban
23 września (poniedziałek) | godz. 14:00–16:00 |18+

Warsztaty, podczas których uczestnicy zapoznają się z tradycyjnymi wzorami regionu. Każdy uczestnik będzie miał możliwość spróbować swoich sił i na tradycyjnych krosnach utkać fragment chodnika tzw. szmaciaka. (UWAGA! miejsce warsztatów: Siedlisko Małgorzaty, Cholewianka 7a, 24-120 Kazimierz Dolny)

„Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska. Edycja 2024”.