Aktualności

Zmarł Czesław Seweryński (1949-2025)

AktualnościOdeszli od nas

Czesław Seweryński  był kontynuatorem rodzinnych tradycji garncarskich, których korzenie wywodzą się z Rędocina, miejscowości słynącej z tej dziedziny twórczości. Umiejętności przejął od ojca Stanisława któremu pomagał już od dzieciństwa, podpatrując jak wykonuje się gliniane misy, dzbany, garnki, foremki na ciasto, durszlaki. Swoje pierwsze prace garncarskie wykonywał na początku szkoły podstawowej.

Z czasem wciąż doskonaląc swój warsztat twórczy zaczął wykonywać rzeźbę w glinie i pod koniec lat siedemdziesiątych zdobywał już nagrody w konkursach, m.in. Civitas Christiana w Kielcach czy w Muzeum Wsi Radomskiej.

Sukcesy na wystawach i ekspozycje w muzeach etnograficznych dodały mu wiary we własne siły, uświadomiły twórcy, że warto po sobie zostawić trwały ślad. Artysta przykłada wielką uwagę do materiału z jakiego powstają jego dzieła i jak sam podkreślał „podstawą jest dobra glina, najlepiej taka która leżakuje od wielu lat”. Za pomocą koła garncarskiego robił naczynia, natomiast figurki, kapliczki, płaskorzeźby wytwarzał ręcznie, nadając im odpowiedni kształt. Wszystkie zdobione były polichromią, własnej kompozycji szkliwem. Tworzył najróżniejsze figury: diabły i czarownice charakterystyczne dla regionu świętokrzyskiego, świątki, Madonny, Chrystusy Frasobliwe, Aniołki, postacie świętych, sceny Męki Pańskiej. Pomimo doskonale opanowanego warsztatu, ciągle poszukiwał nowych środków wypowiedzi artystycznej i własnych rozwiązań plastycznych w zakresie kompozycji i oryginalnego zdobnictwa.

Był laureatem wielu prestiżowych nagród na sztukę ludową a jego prace znajdują się na stałych ekspozycjach największych polskich muzeów oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą. Od 1984 roku należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Wielokrotnie gościł na Targach Sztuki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się w poniedziałek 13 stycznia o godz. 14.00 w Odrowążu.

R.I.P.