Kalendarz wydarzeń
11 września 2022

Festiwal „Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji”

Festiwale Janów 11 września 2022

W imieniu organizatorów zapraszamy do Janowa – polskiej stolicy tkaniny dwuosnowowej na Festiwal „Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji” 11 września 2021 r , w godzinach 11 – 17.

W tym dniu, w podwórzu Izby Tkactwa Dwuosnowowego w Janowie odbędą się warsztaty i pokazy rękodzielnicze , w których każdy chętny będzie mógł wziąć udział. Swoją pracę zaprezentują m.in. tacy twórcy jak garncarz, kowal, rzeźbiarz, łyżkarz czy wikliniarz.

Nie zabraknie także stoisk z pysznym swojskim jedzeniem i słodkościami przygotowanymi przez Koła Gospodyń Wiejskich oraz straganów z lokalnymi produktami i tradycyjną żywnością.

Dla najmłodszych uczestników imprezy przygotowaliśmy strefę zabaw z bezpłatnymi dmuchańcami. Razem spędzany czas będzie umilać muzyka w wykonaniu KAPELI BATAREJA, która również zaprosi wszystkich na ludową potańcówkę.

W trakcie Festiwalu będzie miało miejsce podsumowanie XXX Konkursu na tkaninę dwuosnowową Janów 2022 pn. „Zwierza inspirowane pierwszą tkaniną tematyczną wytkaną w Janowie we współpracy z Eleonorą Plutyńską”.

Jest to najstarszy etnograficzny konkurs na Podlasiu, którego głównym celem jest zachowanie i promocja unikatowych tradycji tkackich ośrodka janowskiego oraz okolicznych miejscowości. Podsumowaniu konkursu towarzyszyć będzie promocja folderu wydanego z okazji jego jubileuszowej edycji.

Zapraszamy również do zwiedzania Izby Tkactwa Dwuosnowowego, gdzie prezentowane będą wystawy tkanin konkursowych, prac wykonanych przez uczestników warsztatów tkackich organizowanych w naszym ośrodku w sierpniu 2022, ekspozycja dywanów , makat oraz eksponatów związanych z tkactwem i lokalnym rękodziełem. W trakcie zwiedzania Izby będzie można wziąć udział w pokazach tkania na 100-letnich krosnach oraz w warsztatach przędzenia na kołowrotku. Pragniemy również zachęcić do obejrzenia niezwykłego drewnalu na elewacji Izby Tkactwa Dwuosnowowego wykonanego przez znanego artystę Arkadiusza Andrejkowa w 2020 r. Malowidło przedstawia prof. Eleonorę Plutyńską wraz z tkaczkami z ośrodka janowskiego.

Festiwal jest organizowany w ramach realizacji zadania „Połączeni Dziedzictwem – Janowskie Święto
Tkactwa i Tradycji”.

Zadanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska 2022.

Wydarzenie Festiwal „Janowskie Święto Tkactwa i Tradycji” wpisane zostało w obchody Europejskich Dni Dziedzictwa 2022.

Organizatorem jest Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie.