Kalendarz wydarzeń
20 grudnia 2020

Światy – wirtualny kiermasz bożonarodzeniowy

STL Online, Galeria Sztuki Ludowej STL, Lublin 20 grudnia 2020

Od kilkunastu lat w grudniu w naszej Galerii Sztuki Ludowej mieszczącej się w Lublinie przy ul. Grodzkiej 14, odbywały się warsztaty bożonarodzeniowe dla dzieci i młodzieży oraz towarzyszący im kiermasz. Każdego roku brało w nich udział ponad 1500 osób. Wydarzenie to na stałe wpisało się w lubelski kalendarz wydarzeń kulturalnych. Niestety w tym roku z powodu pandemii koronawirusa świąteczne spotkania z twórcami ludowymi nie odbędą się. Jest to trudna sytuacja dla nas organizatorów jak i dla samych artystów.

Chcąc podtrzymać tradycję a zarazem wesprzeć w tych trudnych czasach twórców ludowych postanowiliśmy przenieść nasze działania do sieci. Zapraszamy na ŚWIATY czyli wirtualny kiermasz bożonarodzeniowy. Na stronie www.facebook.com/GaleriaSztukiLudowejSTL prezentujemy artystów i ich prace, które można zakupić.

Jak co roku, będzie można zakupić tradycyjne ozdoby choinkowe oraz ciekawe i niepowtarzalne upominki świąteczne wykonane przez autentycznych twórców ludowych z całego kraju. Znajdziemy tutaj ozdoby ze słomy (gwiazdki, bombki, aniołki, lalki, mikołaje, bałwanki i in.), koronkowe śnieżynki i aniołki, bibułkowe baletnice, łańcuchy i jeżyki, wielobarwne ozdoby z wiórów drewnianych, a także światy – jedne z najstarszych ozdób wykonane z kolorowych opłatków. Wigilijny stół z pewnością ozdobią słomkowe “Jezuski” leżące w łupinie z orzecha, stroiki wykonane z naturalnych materiałów oraz szopki.

I choć święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się przede wszystkim z pachnącą i rozświetloną choinką, to zapewne każdy z nas czeka także, aby znalazły się pod nią nawet skromne upominki… Polecamy więc świąteczne figurki, porcelanę opolską, ceramikę bolimowską, rzeźby, obrazy, drewniane zabawki oraz hafty z różnych regionów Polski.

Galeria Sztuki Ludowej STL jest czynna również stacjonarnie od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00 (ul. Grodzka 14, Lublin, tel. (81) 532 37 45). Kiermasz potrwa do 20. grudnia br.