Kalendarz wydarzeń
05 marca 2016

Wystawa malarstwa i rzeźby Zdzisława Słoniny

Wystawy Galeria Sztuki Zamek w Suchej Beskidzkiej 05 marca 2016

4 lutego 2016 r. w Galerii Sztuki Zamek w Suchej Beskidzkiej o odbył się wernisaż wystawy rzeźb i malarstwa na szkle autorstwa Zdzisława Słoniny.

Zdzisław Słonina urodził się w 1955r. Pochodzi z Bogdanówki (gmina Tokarnia), w Beskidzie Makowskim. Z wykształcenia elektromechanik. Od połowy lat siedemdziesiątych XX w. rzeźbi, maluje, fotografuje. Od 1984 r. należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 1991-95r. został powołany na stanowisko kierownika Referatu Kultury Urzędu Gminy w Świątnikach Górnych. W latach 1995 – 2011 pełnił funkcję dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Świątnikach Górnych.

W latach 1992-1996 był prezesem Oddziału Krakowskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Prace Zdzisława Słoniny znajdują się w: Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Krakowie, Muzeum Etnograficznym w Toruniu,Muzeum Regionalnym w Myślenicach, Państwowym Muzeum na Majdanku, Muzeum Ślusarstwa w Świątnikach Górnych oraz zbiorach prywatnych w Ameryce, Australii i Europie.

Jest znanym opiekunem artystów ludowych, inspiratorem imprez artystycznych i kulturalnych na terenie gminy i regionu. Mieszka i tworzy w Świątnikach Górnych.

Wystawę można oglądać do 5 marca br.