Kalendarz wydarzeń
26 lutego 2021

Wystawa „I Triennale wycinanki ludowej województwa łódzkiego”

Wystawy Łowicz 26 lutego 2021

Wystawa podsumowująca I Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego, które odbyło się w roku 2019 r. Na ekspozycji zaprezentowano prace wszystkich 43 twórców, którzy wzięli udział w konkursie.

Ponad 120 prac zgłoszonych na konkurs oceniło jury w składzie: Małgorzata Dobrzyniecka-Kojder (przewodnicząca, Akademia Sztuk Pięknych im. Wł. Strzemińskiego w Łodzi), Alicja Mironiuk-Nikolska (Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie), Anna Filipowicz-Mróz (Fundacja Cepelia Polska Sztuka i Rękodzieło w Warszawie), Danuta Wachowska (Łódzki Dom Kultury). W pracach konkursowych zauważalna jest silna kontynuacja regionalnych tradycji wypracowanych przez kolejne pokolenia.

W konkursie najliczniej reprezentowane były regiony: łowicki, opoczyński, rawski i sieradzki. Świadczy to o żywotności wycinankarstwa na tych terenach. Prace w kategorii wycinanka tradycyjna wykazały zgodność z tradycją regionów w zakresie tematyki, formy, kolorystyki. Przekaz międzypokoleniowy w zakresie wykonywania wycinanek szczególnie widoczny jest w regionie opoczyńskim. Do udziału w konkursie zgłosili się prawie wszyscy twórcy działający w dziedzinie wycinankarstwa w poszczególnych regionach, co świadczy o dużym zainteresowaniu przedsięwzięciem. W kategorii wycinanka inspirowana wyjątkową kreatywnością wykazali się artyści, którzy inspirowali się wycinanką łowicką i sieradzką. W widoczny sposób nawiązali oni do osiągnięć sztuki tradycyjnej prezentując ją w nowatorskich ujęciach w zakresie kolorystyki, formy i estetyki.

W konkursie z sukcesami wzięli udział twórcy należący do naszego Stowarzyszenia. Serdecznie gratulujemy i zapraszamy do oglądania wystawy.

Organizator: Muzeum w Łowiczu
Patronat medialny: KulturaLudowa.pl