Kalendarz wydarzeń
09 listopada 2022

XXVI Przegląd Twórczości Ludowej 2022

STL Krasnystaw 09 listopada 2022

Krasnostawski Dom Kultury zaprasza na finał XXVI Przeglądu Twórczości Ludowej, który odbędzie się 9 listopada 2022 r. o godz. 11:00 w Sali Konferencyjnej KDK.

Na program wydarzenia złożą się: rozstrzygnięcie XXVI edycji Konkursu na Sztukę Ludową, rozstrzygnięcie XXIV edycji Konkursu Poetyckiego im. Sabiny Derkaczewskiej „Snuje się nitka życia przez świat” oraz otwarcie wystawy i promocja folderu pokonkursowego.

Celem odbywającego się od 1997 roku przeglądu jest popularyzacja poezji i wytworów sztuki ludowej, dokumentacja zjawisk zachodzących we współczesnej sztuce ludowej oraz integracja środowiska artystycznego. Do przeglądu zgłoszono kilkadziesiąt prac. Najlepsze zostaną nagrodzone w takich kategoriach jak: poezja, malarstwo, rzeźba, koronkarstwo, hafciarstwo, plastyka obrzędowa i zdobnicza, tkactwo oraz twórczość ludowa stylizowana. W tym roku do PTL przystąpiło 35 twórców i 16 poetów ludowych zrzeszonych w Krasnostawskim Oddziale Stowarzyszenia Twórców Ludowych, Klubie Twórców Ludowych przy Krasnostawskim Domu Kultury i Stowarzyszeniu Twórców Kultury Nadbużańskiej z Włodawy. Ich prace, oprócz wystawy podziwiać będzie można w okolicznościowym, bezpłatnym folderze podsumowującym Przegląd.

W Konkursie na Sztukę Ludową wyboru zwycięzców dokonają: Paweł Onochin (Stowarzyszenie Twórców Ludowych), Katarzyna Ufniarz (STL), Mateusz Soroka (etnolog), natomiast w Konkursie Poetyckim: Donat Niewiadomski (STL), Halina Kosienkowska-Ciota (STL) i Katarzyna Kraczoń (STL).

Przegląd Twórczości Ludowej organizowany jest przez Krasnostawski Dom Kultury przy współpracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych i Urzędu Miasta Krasnystaw.

Nagrody w konkursach zostały ufundowane przez współorganizatora tegorocznej edycji – Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi.