Aktualności

Zmarła Maria Michałek – mistrzyni heklowania

AktualnościInformacje STLOdeszli od nas

Maria Michałek urodziła się 20 marca 1936 roku w Istebnej. Szydełkowaniem zajmowała się od 15 roku życia. Sztukę tworzenia koronkowych elementów Maria Michałek podglądała u swoich sąsiadek – Anny Juroszek i jej mamy, Marii Kukuczki z placu Kohuty. Jej mistrzynią była Maria Gwarek – instruktorka heklowania, która przyczyniła się do rozsławienia misternego rękodzieła oraz zajęła się jego promocją w kraju i za granicą. To właśnie w założonej w 1947 roku w Koniakowie przez Marię Gwarek spółdzielni koronkarskiej Maria Michałek zaczęła szydełkować najpierw rękawiczki, a później koronki okrągłe, owalne i inne. Wtedy też poznała kunszt heklowania z cienkich nici i stopniowo doskonaliła się w swojej pracy.

W latach 70. rozpoczęła współpracę z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Istebnej i wykonywała koronki, które prezentowano na prestiżowych wystawach i konkursach. Do dziś zresztą można je oglądać w wielu muzeach etnograficznych w kraju. Wypracowała swój własny i niepowtarzalny styl, tak zwany „kwiotek na kwiotku”, który jest unikatowy w swojej kompozycji i bogactwie wzorów.

Za swoją pracę i działalność artystyczną została odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Z okazji 50-lecia Stowarzyszenia Twórców Ludowych w Lublinie, w którym uczestniczyli najznakomitsi twórcy ludowi z całej Polski, Maria Michałek została uhonorowana swoim najwyższym trofeum, , przyznanym przez prezydenta RP. Warto dodać, że srebrny Krzyż Zasługi odebrała wówczas także Zuzanna Kubaszczyk, koronczarka z Koniakowa.

Od 1984 roku należała do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.  Zmarła w wieku 88 lat. Pogrzeb odbędzie się w czwartek 4 lipca w Istebnej.

Fot. Dorota Krehut-Raszyk