Działalność wydawnicza
Niezwykle ważnym i trwałym elementem pracy Stowarzyszenia Twórców Ludowych jest działalność wydawnicza, prezentująca z jednej strony osiągnięcia i poszukiwania naukowo-badawcze dotyczące kultury ludowej, z drugiej zaś strony pokazująca dorobek samych twórców oraz instytucji zajmujących się ochroną i popularyzacją dziedzictwa kulturowego polskich wsi.
Mimo różnorodnych trudności w pozyskiwaniu środków finansowych na działalność edytorską, udało się wydać drukiem wiele pozycji, z których znaczna część na trwałe weszła do historii kultury ludowej w naszym kraju. Było to możliwe dzięki pozyskiwaniu do współpracy w tym zakresie wielu znawców twórczości ludowej, w tym członków Rady Naukowej STL, oraz wielu twórców ludowych i miłośników polskiej twórczości ludowej.
Dotychczasowe publikacje wydane przez Stowarzyszenie to serie wydawnicze: „Tradycje i współczesność polskiej sztuki ludowej”, Biblioteka STL „Dziedzictwo”, „Twórcy ludowi dzieciom”, a także albumy i katalogi o sztuce ludowej. Od 1976 roku wydawane są tomiki autorskie i antologie pisarstwa ludowego. W ramach tej serii ukazało się dotąd 67 pozycji poezji i prozy ludowej.
Od 1971 roku Stowarzyszenie wydaje własne czasopismo. Początkowo był to „Biuletyn Informacyjny Stowarzyszenia Twórców Ludowych”. W 1986 roku decyzją Zarządu Głównego pismo zostało przekształcone w ogólnopolski kwartalnik „Twórczość Ludowa”. Jest to jedyne w Polsce pismo adresowane do twórców ludowych, animatorów kultury, etnografów i kulturoznawców. Zamieszczane są w nim opracowania i szkice naukowe, literatura ludowa, sylwetki twórców i wiejskich zespołów, a także relacje i reportaże z imprez organizowanych w całym kraju. Kwartalnik redagowany jest przez Kolegium Redakcyjne i koordynowane bezpośrednio przez Biuro Zarządu Głównego STL.
Zachęcamy do zapoznania się z katalogiem naszych wydawnictw (menu po prawej stronie)!