Targi Sztuki Ludowej w Kazimierzu Dolnym
W 1968 r. (dopiero co powstałe) Stowarzyszenie Twórców Ludowych wystąpiło z nowatorską na owe czasy inicjatywą organizacji kiermaszu sztuki ludowej w ramach Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Kiermasz wprowadzono do programu festiwalowego jako imprezę towarzyszącą. Impreza ta nazwana od 1971 r. Targami Sztuki Ludowej, niezmieniona w swym ogólnym założeniu, odbywa się co roku do tej pory.
Niezmiennie od pierwszych targów, impreza ta cieszy się niezwykłym zainteresowaniem zarówno wśród samych twórców ludowych, jak i kolekcjonerów sztuki ludowej, a także licznego grona turystów przyjeżdżających niejednokrotnie specjalnie z tej okazji do Kazimierza.
Bezpośredni udział w targach artystów ludowych stwarza możliwość nie tylko do nabycia oryginalnego wyrobu, ale jest również okazją do poznania twórcy i jego dzieła, a także dyskusji o różnorodnych technikach wykonywania prac rękodzielniczych.
Podczas targów prezentowany jest dorobek artystów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych, można też zapoznać się z aktualnym stanem sztuki ludowej i zachodzącymi w niej zmianami. Przeobrażenia wynikające z ogólnego rozwoju wsi prowadzą do zanikania tradycyjnej twórczości ludowej. Dla podtrzymania lub wskrzeszenia wielu dziedzin (m.in. takich jak kowalstwo, tkactwo, plecionkarstwo), staje się konieczne wprowadzenia adaptacji polegających na przystosowaniu dawnych ludowych wzorów do nowych form potrzebnych miejskiemu odbiorcy.
Mimo dynamicznych zmian związanych z ogólnym postępem cywilizacyjnym, dzięki mecenatowi państwa, zaangażowaniu wybitnych etnografów, a przede wszystkim licznego grona samych twórców ludowych, zachowało się wiele tradycyjnych dziedzin sztuki ludowej, czego najlepszym przykładem są kazimierskie targi.