Protokół z posiedzenia jury LII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka
W 2023 roku Zarząd Główny Stowarzyszenia Twórców Ludowych ogłosił w formule otwartej LII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Jana Pocka. Na konkurs nadesłano 70 zestawów poetyckich i 58 prozatorskich.
W dniu 23 października 2023 roku w Lublinie jury obradujące w składzie: prof. dr hab. Jan Adamowski, mgr Halina Kosienkowska-Ciota, dr Katarzyna Kraczoń (sekretarz konkursu), dr Donat Niewiadomski (przewodniczący jury) nie przyznało I nagrody w dziedzinie poezji.
Nagrodę II otrzymały: Regina Sobik („Frida”) i Iwona Świerkula („Bałałajka”) za zestawy wierszy.
Nagrodę III także za zestawy uzyskali: Ewa Jowik („Kruszynka”) i Zdzisław Purchała („Kołodziej”).
Wyróżnienia w poezji przyznano: Halinie Graboś („Chaber”) za wiersze Eden, Wyznania nocą majową i Charków; Floriannie Kiszczak („Kalina”) za utwory Ojczyźnie swej i Do syna; Mirosławowi Kowalskiemu („Żagiew”) za liryk Utrata; Wandzie Łomnickiej-Dulak („Pieśniczka”) za wybrane wiersze z cyklu Godzinki polne; Teresie Parynie („Blanka”) z utwory Przydrożny świątek i W koleinach zdarzeń; Annie Piliszewskiej („Lato”) za wiersz Człowieczy los; Katarzynie Wiktorii Polak („Zagajnik”) za wiersz Słonko; Janowi Politowi („Strzelec”) za utwory Nadejdzie kiedyś i Wigilijny stół; Zofii Roj-Mrozickiej („Skorusa”) za udane wykorzystanie gwary w utworze Zycio rys; Danucie Ewie Skalskiej („Waleria”) za zestaw; Małgorzacie Sobakiewicz („Gosix”) za zestaw oraz Teresie Teter („Katarzyna Czas”) także za zestaw.
Jury przyznało dwie nagrody specjalne za wiersze poświęcone patronowi konkursu. Otrzymali je Zdzisław Purchała („Kołodziej”) – Bardzo lubię oraz Teresa Teter („Katarzyna Czas”) – Wiejskie progi.
W prozie I nagrodą za zestaw uhonorowano Walerię Prochownik („Jesień”).
Nagrodę II otrzymały: Ewa Jowik („Kruszynka”) za opowieść wierzeniową Baśń o Macieju i diable oraz Zofia Przeliorz („Kamelka”) za opowiadanie na tle wierzeniowym Życz, a bydzie ci życzone.
Nagrody III przypadły: Beacie Kosikowskiej („Chinook”) za zestaw; Anecie Lejwodzie-Zielińskiej („Alicja Jonasz”) także za zestaw i Annie Piliszewskiej („Mak”) za opowiadanie na tle wierzeniowym Karczma.
Wyróżnienia w prozie otrzymali: Agnieszka Demarczyk („Mora”) za utwór O królu Złoczeniu i żmijowej skale; Małgorzata Gołofit („Maria”) za opowiadanie na tle wierzeniowym Mokra koszulka; Janina Jabłońska („Prządka”) za Legendę o prządkach – pięknych panienkach; Maria Kalińska („Paprotka”) za opowiadanie o charakterze anegdotycznym Fotowoltaika, Małgorzata Maj („Żytko”) za utwór Wszędzie dobrze, ale w kuchni najlepiej; Danuta Ewa Skalska („Waleria”) za tekst Przemiana oraz Elżbieta Wójtowicz za dokument etnograficzny Na jarmaku.
Wszyscy laureaci otrzymają nagrody finansowe, które wyślemy przekazem pocztowym. Teksty wszystkich laureatów będą opublikowane w wydawnictwie pokonkursowym, które wraz z dyplomem zostaną wysłane w późniejszym terminie.
Nagrody w tegorocznej edycji konkursu zostały ufundowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za co organizatorzy składają szczególne podziękowania.
Jury konkursu:
Jan Adamowski
Halina Kosienkowska-Ciota
Katarzyna Kraczoń
Donat Niewiadomski