Twórcy ludowi - Oddział Ziemi Kieleckiej - Andrzej Kozłowski

Andrzej Kozłowski

Rzeźby Oddział Ziemi Kieleckiej

Kontakt:

Skarżysko-Kamienna (woj. świętokrzyskie)
e-mail: luko7@interia.pl

Andrzej Kozłowski (ur. 1953 r.) rzeźbić zaczął w 1970 r., obserwując, że kształtowanie formy w drewnie przychodzi mu łatwo i sprawia dużo radości. Wypowiada się głównie w tematyce świeckiej ilustrującej życie codzienne wsi i małych miasteczek, chętnie też rzeźbi tematy religijne przede wszystkim postacie świętych, ale również przydrożne kapliczki. Jest także wykonawcą tradycyjnych ludowych zabawek i kolorowych ptaków. Ciągła praca nad własnym stylem, niezwykła pracowitość zaowocowały uznaniem jego twórczości przez fachowców i odbiorców sztuki ludowej. Obecnie jest jednym z najciekawszych rzeźbiarzy Kielecczyzny. Aktywnie uczestniczy w wystawach i konkursach na sztukę ludową, prace artysty znajdują się w zbiorach Muzeum Wsi Kieleckiej i Muzeum Narodowym w Kielcach.

Andrzej Kozłowski jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia twórców Ludowych od 1995 r. W swojej pracowni rzeźbiarskiej prowadzi zajęcia z młodzieżą przekazując umiejętności rzeźbiarstwa i opowiadając o tradycjach regionu.

Udziela się także na rzecz środowiska twórców ludowych, jest animatorem życia kulturalnego. W Pełni też funkcję prezesa Oddziału Świętokrzyskiego STL.

Odznaczenia, nagrody:

  • Srebrny Krzyż Zasługi, 2001
  • Złoty krzyż Zasługi, 2014

Wystawy:

Prezentował swoje prace na wystawach indywidualnych (ostatnio w 2013 r. w Kielcach) i zbiorowych w całej Polsce oraz na Międzynarodowych Targach Turystycznych w Brukseli i w Centrum Promocji Polski w Brukseli w 1999 r. (wystawa indywidualna).

Konkursy:

  • Legendy Świętokrzyskie w Sztuce Ludowej, I nagroda, Kielce 2007
  • Festiwal Zabawkarski, I nagroda, Kielce 2008
  • Konkurs Sztuki Religijnej Civitas Christiana, I nagroda, Kielce 2010
  • Ptaki w twórczości Ludowej, I nagroda, Kielce 2011

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL