Rajmund Kicman (ur. 1961 r.) jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2006 r. w dziedzinie rzeźby w glinie.
Zainteresowania twórczością ludową wykazywał już w dzieciństwie, wykonując pisanki z rodzicami, w młodości próbował też swoich sił w rzeźbie w drewnie. Jednak bliska była mu rzeźba w glinie i dodatkowo za namową i przykładem żony Anny od 1985 r. zaczęli wspólnie wykonywać tą dziedzinę twórczości. Artysta wykonuje postacie świętych, szopki, kropielniczki, krzyże oraz miniaturową plastykę figuralną (ptaszki, baranki, aniołki) Jego prace przejawiają duże wartości artystyczne i cieszą się dużym powodzeniem podczas targów, kiermaszów, jarmarków. Jego twórczość nawiązuje do dawnych tradycji ludowego garncarstwa, które oprócz niezbędnych w gospodarstwie wyrobów oferowało plastykę figuralną: wizerunki świętych, aniołki, szopki, postacie zwierząt, ptaszków – gwizdków jako zabawki dla dzieci.
Rajmund Kicman jest laureatem konkursów na sztukę ludową, współpracuje z Muzeum Etnograficznym w Warszawie, Częstochowie, Mazowieckim Centrum Kultury i Sztuki w Warszawie, Muzeum Etnograficznym w Węgorzewie i Wdzydzach Kiszewskich.
Wspólnie z żoną Anną osiadają warsztat twórczy, gdzie wyrabiają swoje prace, własny piec garncarski w którym wypalają swoje wyroby.
Twórca i jego działalność twórcza promowana była przez TVP 3 Warszawa, przez Radio RDC a także przez prasę regionalną.
Rajmund Kicman oprócz zdolności plastycznych posiada również umiejętności pedagogiczne widoczne zwłaszcza w pracy z dziećmi . Prowadzi działalność edukacyjną dla dzieci i młodzieży ucząc lepienia figurek w glinie nie tylko w swojej pracowni ale także podczas różnych wydarzeń z zakresu kultury ludowej, m.in. we Wdzydzach Kiszewskich, Węgorzewie, Kazimierzu, Lublinie, Bukowinie Tatrzańskiej, Krakowie.
Wystawy:
- Wystawa i konkurs kapliczek z okazji 60 rocznicy Powstania Warszawskiego, Komitet Warszawska Golgota 1944 – przy Bazylice św. Krzyża w Warszawie, 2004, wystawa zbiorowa;
- Wystawa w Muzeum Archeologicznym w Warszawie podczas „Dni Słowiańskich”, 2004, wystawa zbiorowa;
- Wystawa w Łazienkach Królewskich podczas „Dni Mazowsza”, Warszawa, 2004, wystawa zbiorowa;
- Wystawa „Z nitki i gliny” – Muzeum Częstochowskie w ramach IV Europejskiego Konkursu Sztuki Ludowej, Częstochowa, 2011, wystawa zbiorowa.
Konkursy:
- Konkurs kapliczek z okazji 60 rocznicy Powstania Warszawskiego, Komitet Warszawska Golgota 1944 – przy Bazylice św. Krzyża w Warszawie, 2004 – wyróżnienie;
- VII Międzynarodowy Konkurs na Zabawkę tradycyjną, ROK w Bielsku Białej, 2007 – II nagroda;
- IV Konkurs Europejskiej Sztuki Ludowej „Z nitki i gliny”, Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie, 2009, nagroda i nagroda publiczności;
- Konkurs „Pamiątka z Polski”, Fundacja „Cepelia”, Warszawa, 2009 – III nagroda;
- Konkurs „Pamiątka Regionu Warmii i Mazur”, Urząd Marszałkowski Woj. Warmińsko-Mazurskiego, 2011, II nagroda;
- Konkurs na najlepsze prace prezentowane podczas Ogólnopolskich Targów Sztuki Ludowej w Kazimierzu nad Wisłą, 2020, nagroda.
- VIII Konkurs Sztuki Ludowej „Stworzone, by cieszyć”, Muzeum Częstochowskie, 2024, I nagroda w kategorii: zabawka.
Źródła i bibliografia:
- Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL