Józef Ryś urodził się we wsi Łąka na pograniczu regionów Lasowiaków i Rzeszowiaków.
Należał do prawdziwie „samorodnych” talentów. Po ukończeniu czterech klas szkoły ludowej pracował jako parobek. W siedemnastym roku życia został zmobilizowany i poszedł na wojnę. Wrócił jako inwalida, został sołtysem i kierownikiem zlewni mleczarskiej. W swojej wsi i najbliższych miejscowościach był znany jako muzyk (skrzypek) i kierownik miejscowej kapeli, która grała na weselach i zabawach.
Jako muzyk ludowy zarabiał na życie, zajmował się także malowaniem i rysowaniem. Specjalizował się z wykonywaniu karykaturalnych portretów dla sąsiadów i znajomych. Twórczość literacka Józefa Rysia to wiersze i „poematy”. Są one utrzymane w tradycyjnej ludowej poetyce, nawiązują do stylistyki pieśni ludowej. Najcenniejszym dorobkiem twórcy są jednak dokonania pamiętnikarskie, w tym opis wesela łąckiego ozdobionego własnymi rysunkami. To bardzo kompetentna dokumentacja, która została wydana przez Muzeum Okręgowe w Rzeszowie w 1972 r.
W 2022 roku w Centrum Kultury i Sztuki w Łące zorganizowano cykle wydarzeń związanych z artystą pn. „Śladami Józefa Rysia”. Zorganizowano wystawę dedykowaną J. Rysiowi, na której zaprezentowano oryginalne prace artysty wypożyczone z Muzeum Etnograficznego im. F. Kotuli w Rzeszowie. Przy okazji wystawy odbyła się także premiera publikacji poświęconej twórczości artysty, wydano pamiątkowe pocztówki oraz wyświetlono filmu o Józefie Rysiu. W Łące istnieje również szlak turystyczny „Śladami Józefa Rysia”.