Twórcy ludowi - Oddział Łukowski - Adam Wydra (1953-2024)

Adam Wydra (1953-2024)

Rzeźby Oddział Łukowski

Kontakt:

adres: Wola Gułowska (woj. lubelskie)

Adam Wydra pochodził z Łukowa, mieszkał w Woli Gułowskiej. Pod wpływem prac teścia, Wacława Suskiego, zainteresował się rzeźbą i zdecydował się sięgnąć po dłuto. Pierwsze rezultaty jego pracy okazały się obiecujące, co skłoniło go do dalszego doskonalenia umiejętności. W krótkim czasie wypracował swój własny styl – zarówno w ujęciu kompozycyjnym, jak i tematyce. Wykonywał barwne, polichromowane rzeźby grupowe, płaskorzeźby i pojedyncze postacie o tematyce sakralnej oraz świeckiej, związanej z życiem wsi.

Brał aktywny udział w plenerach artystycznych w Woli Okrzejskiej, Woli Gułowskiej i Chlewiskach. Jego prace były również eksponowane w wielu miastach Polski, takich jak Kazimierz, Kraków, Płock, Warszawa, Poznań, a także za granicą – w Niemczech, Rosji i na Węgrzech.  Jego dzieła zdobiły nie tylko wnętrza muzeów, ale także cieszyły oczy mieszkańców Woli Gułowskiej i Adamowa.

Szczególnym przedstawieniem jest rzeźba św. Huberta dla Wojskowego Koła Łowieckiego oraz Chrystusa Frasobliwego, umieszczona przed Domem Kultury w Woli Gułowskiej. Wydra specjalizował się także w tworzeniu dużych szopek i tryptyków, na których praca trwała około 2 tygodni, w zależności od stopnia trudności i liczby postaci. Motywy jego dzieł były różnorodne, od Bożego Narodzenia po wesele czy wygnanie z raju. Przy tworzeniu postaci korzystał ze zdjęć, dbając o zachowanie ich podobieństwa, jednocześnie zachowując swój unikalny styl. Swoje niezwykłe umiejętności przekazał również dzieciom. Prowadził szkółkę rzeźbiarską w Woli Gułowskiej.

Należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych

Nagrody i odznaczenia:

  • Nagroda Artystyczna Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, 1985;
  •   Złoty Krzyż Zasługi, 201.

Konkursy:

  • Sztuka Ludowa Południowego Podlasia, Biała Podlaska, 1983 – II nagroda;
  • Pradzieje zbawienia. Starotestamentowe wizerunki Boga i człowieka, STL, Lublin, 2021 – III nagroda.

Wystawy:

  • Polska Sztuka Ludowa, STL, Lublin 2004, wystawa zbiorowa.

Bibliografia i źródła:

  • Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórcy, Archiwum STL w Lublinie.
  • Pradzieje zbawienia. Starotestamentowe wizerunki Boga i człowieka, red. K. Kraczoń, teksty: Łukasz Ciemiński, Lublin, 2022.

Opracowała Katarzyna Kraczoń

Galeria prac