Twórcy ludowi - Oddział Łódzki - Agnieszka Głuszek-Nowicka

Agnieszka Głuszek-Nowicka

Rzeźby Oddział Łódzki

Kontakt:

Dąbrowice, woj. łódzkie
tel. 604 570 882
e-mail: ag_372@wp.pl

Agnieszka Głuszek-Nowicka (ur. 1980 r.) to kontynuatorka rodzinnych tradycji z regionu łowickiego, należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2010 r. Zainteresowanie sztuką i kulturą regionalną rozbudził w niej ojciec, znany i ceniony rzeźbiarz ludowy Adam Głuszek. Pod jego wpływem zaczęła już w dzieciństwie próbować swoich sił w różnorodnych dziedzinach twórczości, zaczynała od prostych form plastyki zdobniczej – kwiaty i bukiety z bibuły, które wykonuje do dziś. Z biegiem czasu zaczęła także rzeźbić, od ojca nauczyła się techniki rzeźbiarskiej, którą wciąż doskonali.

Agnieszka Głuszek-Nowicka chętnie wykonuje również wizerunki ptaków. Podpatrując je w naturze, w ich zdobieniu zwraca szczególną uwagę na kolor i naturalistyczne potraktowanie tematu. Rzeźbi także  Madonny i anioły,  postacie świeckie związane z regionem łowickim. Jej prace są zawsze polichromowane. Operuje szeroką paletą barw. Uzupełnieniem głównego tematu figur są często ornamenty roślinne, głównie kwiaty lub wyobrażenia ptaków. Rzeźby sakralne i świeckie charakteryzuje łagodna linia konturu, prostota rozwiązań formalnych z jednoczesnym wyczuleniem na barwę. Agnieszka Głuszek-Nowicka wypracowała indywidualny styl, rozszerzając poruszaną tematykę i ciągle doskonaląc umiejętności techniczne. Jej rzeźby znajdują się w Muzeum w Łowiczu, Muzeum w Lipcach Reymontowskich oraz w prywatnych kolekcjach w kraju i za granicą.

Jest laureatką w konkursach na sztukę ludową, bierze udział w ogólnopolskich i regionalnych targach i kiermaszach. Swoje prace eksponowała na wystawach zbiorowych w Muzeum w Łowiczu, Łódzkim Domu Kultury. Prowadzi warsztaty i pokazy rękodzielnicze dla dzieci i młodzieży.

Obecnie od 2019 r. pełni funkcję członka Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Twórców Ludowych.

Odznaczenia, nagrody:

– 2018 r. – Dyplom Honorowy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wystawy:

Wystawy zbiorowe: w Skierniewicach – 2000 r., w Łodzi – 2005 i 2007 r., w Piotrkowie – 2005 r., Częstochowie – 2003 i 2005 r., Łowiczu – 2006 r.

Konkursy:

– 2008 r. – konkurs „Rzeźba ludowa i nieprofesjonalna w województwie łódzkim” – org. Łódzki Dom Kultury – wyróżnienie honorowe,

2009 r. – „Rękodzieło Regionu Łowickiego” – org. Muzeum w Łowiczu – wyróżnienie,

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac