Agnieszka Górkiewicz urodziła się 1980 r. w Zakopanem. Od 12 roku życia, zainspirowana malarstwem Eweliny Pęksowej, zajmuje się malarstwem na szkle. Jest samoukiem. Już po ukończeniu 16 roku życia została przyjęta w poczet członków Stowarzyszenia Twórców Ludowych, co nie jest bez znaczenia gdyż stała się najmłodszą zrzeszoną twórczynią w Polsce. Jest dwukrotną stypendystką Ministra Kultury i Sztuki.
Wypracowała i ugruntowała swój własny i niepowtarzalny styl malowania, ciągle poszukując nowych tematów, zestawień barw, nowych sposobów wyrażenia swoich myśli i przeżyć artystycznych związanych z górami i góralszczyzną. Niemal od początku pracy twórczej prezentowała swoje obrazy na wystawach zbiorowych oraz indywidualnych w kraju i zagranicą. Maluje sposobem tradycyjnym dla tego typu malarstwa i regionu, z którego pochodzi.
Obok najczęściej przedstawianych motywów religijnych, tj. wizerunków Matki Bożej, aniołów i postaci świętych, chętnie maluje pejzaże utrzymane w górskiej stylistyce, scenki obrzędowe i rodzajowe osadzone w podhalańskim krajobrazie. Szczególnie ulubione tematy odtwarza, jednak nigdy nie są to wierne kopie. Zawsze różnią się detalem i kolorystyką. Jej obrazy budzą duże zainteresowanie. I chociaż niechętnie rozstaje się ze swoimi pracami, bardzo wiele jej obrazów na szkle zdobi już prywatne kolekcje miłośników sztuki ludowej w Polsce i za granicą.
Obrazy artystki znajdują się również w zbiorach: Muzeum Narodowego w Poznaniu, Państwowego Muzeum Etnograficznego w Warszawie, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Muzeum Etnograficznego w Zielonej Górze oraz Muzeum Archidiecezjalnego we Wrocławiu.
Można je także obejrzeć w Bukowiańskim Centrum „Dom Ludowy” w Bukowinie Tatrzańskiej oraz w Galerii Religijnej Sztuki Ludowej im. Jana Pawła II Zakopane – Jaszczurówka
Bibliografia i źródła:
- Materiały i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.