Aleksandra Adamas urodziła się w 1953 roku w Cielcach, obecnie mieszka w Warcie. Przez wiele lat pracowała jako pedagog. W latach dziewięćdziesiątych na spotkaniach i warsztatach z twórcami ludowymi odkryła piękno i niepowtarzalność sztuki ludowej swojego regionu. Przypomniała sobie jak z babcią wycinała „serwetki”, robiła kwiaty z bibuły do ozdoby domowego ołtarzyka. Zainspirowana twórczością Józefy Chaładaj i Marii Pawlak zaczęła wycinać rózgi, lalki i kozoki, cacka oraz mazury, starając się mocno osadzić swoje prace w tradycji regionu, dbając szczególnie o formę i kolory. Obecnie tworzy także wycinanki inspirowane.
Współpracuje z Muzeum Miasta i Rzeki Warty w Warcie i Łódzkim Domem Kultury. Jej prace znajdują się w zbiorach Galerii STL w Lublinie, Muzeum Miasta i Rzeki Warty w Warcie, Muzeum Częstochowskim.
Sztukę sieradzką popularyzuje, prowadząc warsztaty i pokazy z zakresu wycinanki, a także haftu i plastyki obrzędowej: dzieciom przybliżam to, co kiedyś było ozdobą domostw i ubiorów; to, co towarzyszyło obrzędom i zwyczajom. Chciałabym ocalić od zapomnienia elementy życia codziennego i świątecznego naszych przodków. Na spotkania z seniorami ruszamy w podróż sentymentalną do czasów dzieciństwa, poszerzając wiedzę o ginących tradycjach i obrzędach (A. Adamas, fragm. listu nadesłanego do STL w styczniu 2021 roku).
Od 2015 roku należy do Stowarzyszenia Twórców Ludowych.
Wystawy
Podróże wycinanek, Muzeum w Częstochowie, 2018, wystawa zbiorowa.
- XXVI Międzynarodowy Konkurs Plastyki Obrzędowej, Rudniki, 2017, II miejsce
- Chrzest Polski w sztuce ludowej Muzeum w Sieradzu, 2016, I miejsce;
- Barwny świat wycinanki sieradzkiej, Muzeum w Sieradzu, 2016, II miejsce;
- Koronka i rzeźba, Łęczyca 2016, wyróżnienie.
Źródła i bibliografia
- Kraczoń Katarzyna, Wycinanki, Lublin 2020.
- Podróże wycinanek, red. K. Jezierska, E. Mędrala-Młyńska, Częstochowa 2018.
- I Triennale Wycinanki Ludowej Województwa Łódzkiego, opr. Magdalena Bartosiewicz, Łowicz 2019.
Inne źródła:
- Materiały, korespondencja i dokumenty zgromadzone w teczce osobowej twórczyni, Archiwum STL w Lublinie.