Twórcy ludowi - Oddział Włocławski - Aleksandra Zawacka

Aleksandra Zawacka

Kwiaty z bibuły Pająki Oddział Włocławski

Kontakt:

Wichrowice, woj. kujawsko-pomorskie
tel. 660 414 803

Aleksandra Zawacka jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2007 r. w dziedzinie plastyki zdobniczej. Twórczością ludową zajmuje się  od 25 lat ale już w dzieciństwie wspólnie z babcią i matką wykonywała ozdoby z bibuły, zainspirowała się również twórczością innych znanych twórczyń z Kujaw.

Zadebiutowała w 2002 r. udziałem w wystawie „Ludowa i nieprofesjonalna sztuka współczesna Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej” i od tego czasu doskonaliła i wzbogacała swoje umiejętności zachowując tradycyjne wzornictwo, charakterystyczne dla regionu kujawskiego. Twórczyni szuka inspiracji w środowisku wiejskim, jego tradycjach, związkach z naturą. Prace Aleksandry Zawackiej wyróżniają się starannością technicznego wykonania ale też walorami kolorystycznymi. Odznaczają się dużym wyczuciem kompozycji i inwencją twórczą. Artystka z wielką pasją oddaje się sztuce tworzenia kwiatów z bibuły, „pająków” i tradycyjnych ozdób choinkowych,  w których wykonywaniu  stała się prawdziwą mistrzynią. Komponuje bukiety i tradycyjne „rózgi”, którymi dawniej ozdabiano wnętrza mieszkalne, zwłaszcza domowe ołtarzyki. Każda z prac ma swój indywidualny wyraz. Niezwykle przestrzennie buduje kujawskie „pająki”, ogromne konstrukcje kryształowe z trzciny i słomy zdobione bibułkowymi kwiatami szyszkami. „Pająki” te, biorąc pod uwagę ich formę, silnie osadzone są w tradycji regionu.

Swoje prace autorka prezentowała na targach i  kiermaszach  sztuki ludowej.

Prace Aleksandry Zawackiej znajdują się w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, zdobią także ekspozycje skansenowskie w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, a ozdoby choinkowe dwukrotnie wykorzystane były podczas aranżacji wystaw o tematyce bożonarodzeniowej w Muzeum Etnograficznym.

Poza działalnością artystyczną udziela się także dla lokalnego środowiska, od kilkunastu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Organizuje pokazy wykonywania  wyrobów z bibuły w szkołach i instytucjach kultury, opowiada o życiu wsi.

Ponadto od 2005 r. pełni funkcję prezesa Oddziału Włocławskiego STL, otaczając troską i opieką twórców ludowych regionu kujawskiego.

Odznaczenia, nagrody:

Zasłużony dla Kultury Polskiej, 2018

Wystawy:

Zadebiutowała w 2002  roku udziałem w wystawie zorganizowanej przez Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku „Ludowa i nieprofesjonalna sztuka współczesna Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej”, następnie w 2003 r. „Święci w tradycji ludowej”, w 2004 r. „Piękno szokujące. Klimaty estetyczne wsi lat 50-80 XX wieku”.

Konkursy:

Artystka jest laureatką konkursów sztuki ludowej i nieprofesjonalnej organizowanych przez Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (2003 r. – II miejsce, 2005 r. – I miejsce, 2006 – II miejsce). W 2002 r. zdobyła II miejsce w konkursie „Szukamy talentów wsi” zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie.

Praca artystyczna sprawia jej olbrzymią radość.

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL

Galeria prac