Aleksandra Zawacka jest członkiem rzeczywistym Stowarzyszenia Twórców Ludowych od 2007 r. w dziedzinie plastyki zdobniczej. Twórczością ludową zajmuje się od 25 lat ale już w dzieciństwie wspólnie z babcią i matką wykonywała ozdoby z bibuły, zainspirowała się również twórczością innych znanych twórczyń z Kujaw.
Zadebiutowała w 2002 r. udziałem w wystawie „Ludowa i nieprofesjonalna sztuka współczesna Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej” i od tego czasu doskonaliła i wzbogacała swoje umiejętności zachowując tradycyjne wzornictwo, charakterystyczne dla regionu kujawskiego. Twórczyni szuka inspiracji w środowisku wiejskim, jego tradycjach, związkach z naturą. Prace Aleksandry Zawackiej wyróżniają się starannością technicznego wykonania ale też walorami kolorystycznymi. Odznaczają się dużym wyczuciem kompozycji i inwencją twórczą. Artystka z wielką pasją oddaje się sztuce tworzenia kwiatów z bibuły, „pająków” i tradycyjnych ozdób choinkowych, w których wykonywaniu stała się prawdziwą mistrzynią. Komponuje bukiety i tradycyjne „rózgi”, którymi dawniej ozdabiano wnętrza mieszkalne, zwłaszcza domowe ołtarzyki. Każda z prac ma swój indywidualny wyraz. Niezwykle przestrzennie buduje kujawskie „pająki”, ogromne konstrukcje kryształowe z trzciny i słomy zdobione bibułkowymi kwiatami szyszkami. „Pająki” te, biorąc pod uwagę ich formę, silnie osadzone są w tradycji regionu.
Swoje prace autorka prezentowała na targach i kiermaszach sztuki ludowej.
Prace Aleksandry Zawackiej znajdują się w zbiorach Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej, zdobią także ekspozycje skansenowskie w Kujawsko-Dobrzyńskim Parku Etnograficznym w Kłóbce, a ozdoby choinkowe dwukrotnie wykorzystane były podczas aranżacji wystaw o tematyce bożonarodzeniowej w Muzeum Etnograficznym.
Poza działalnością artystyczną udziela się także dla lokalnego środowiska, od kilkunastu lat prowadzi warsztaty plastyczne dla dzieci i młodzieży. Organizuje pokazy wykonywania wyrobów z bibuły w szkołach i instytucjach kultury, opowiada o życiu wsi.
Ponadto od 2005 r. pełni funkcję prezesa Oddziału Włocławskiego STL, otaczając troską i opieką twórców ludowych regionu kujawskiego. Praca artystyczna sprawia jej olbrzymią radość.
Odznaczenia, nagrody:
- Zasłużony dla Kultury Polskiej, 2018
Wystawy:
- W harmonii z tradycją. 40-lecie Oddziału Stowarzyszenia Twórców Ludowych we Włocławku. Sztuka ludowa, rękodzieło i rzemiosło. Prace Twórców należących do Oddziału w latach 1981-2021, Muzeum Etnograficzne we Włocławku, 2021, wystawa zbiorowa;
- Piękno szokujące. Klimaty estetyczne wsi lat 50-80 XX wieku, 2004, wystawa zbiorowa;
- Święci w tradycji ludowej, 2003, wystawa zbiorowa;
- Ludowa i nieprofesjonalna sztuka współczesna Kujaw i Ziemi Dobrzyńskiej, Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, 2002, wystawa zbiorowa;
Konkursy:
Artystka jest laureatką konkursów sztuki ludowej i nieprofesjonalnej organizowanych przez Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu (2003 r. – II miejsce, 2005 r. – I miejsce, 2006 – II miejsce). W 2002 r. zdobyła II miejsce w konkursie „Szukamy talentów wsi” zorganizowanym przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie.
Źródła i bibliografia:
Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL