Twórcy ludowi - Oddział Białostocki - Alicja Kochanowska

Alicja Kochanowska

Tkaniny Oddział Białostocki

Kontakt:

Janów, woj. podlaskie
Kontakt przez Biuro STL:
tel. (81) 532 49 74, email: zgstl@op.pl

Alicja Kochanowska (ur. 1946 r.) jest znaną i niezwykle utalentowaną tkaczką dywanów dwuosnowowych. Technikę tkactwa przejęła od matki Wandy Olchanowskiej. Od 1979 r. współpracowała ze Spółdzielnią Rękodzieła Ludowego i Artystycznego „Sztuka Ludowa” w Białymstoku.

Przez lata twórczości w mistrzowski sposób  opanowała technikę tkactwa, jej dywany charakteryzują się bardzo wysokim poziomem technicznym, doskonałą kompozycją oraz kolorystyką. W twórczości wykorzystuje motywy i kompozycje tematyczne charakterystyczne dla ośrodka janowskiego. Wykonuje tkaniny dwuosnowowe typu kapowego z motywami drzew, kwiatów, postaciami zwierząt i ludzi.

Od 1975 r. Alicja Kochanowska uczestniczy we wszystkich konkursach ogólnopolskich i regionalnych zdobywając czołowe nagrody i wyróżnienia. Jej prace eksponowane są na wystawach zbiorowych, pokonkursowych i indywidualnych w Białymstoku, Lublinie, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Krakowie. Dywany autorstwa Alicji Kochanowskiej zakupiły do swoich zbiorów liczne muzea, m.in. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Okręgowe w Białymstoku, Muzeum Okręgowe w Toruniu, Muzeum Etnograficzne w Krakowie oraz prywatni kolekcjonerzy w kraju i za granicą.

W latach 1993 – 1997 Alicja Kochanowska prowadziła kursy tkania techniką dwuosnowową w Gminnym Ośrodku Kultury w Janowie ucząc młodzież szkolną technik tkackich. Od 1995 r. udostępnia swoją pracownię odwiedzającym szlak rękodzieła ludowego Białostocczyzny.

Bierze aktywny udział w targach i kiermaszach sztuki ludowej w Kazimierzu, Bukowinie Tatrzańskiej, Żywcu, Białymstoku, Janowie.

Do Stowarzyszenia twórców Ludowych należy od 1984 r. W latach 1985-1986 otrzymywała stypendium twórcze Ministerstwa Kultury i Sztuki.

Nagrody, odznaczenia:

1980 r. – wyróżnienie od Federacji Stowarzyszeń Przyjaciół Sztuk Pięknych za działalność artystyczną

1989 r. – Nagroda Dyrektora Wydziału Kultury w Białymstoku

1997 r. – Złota Odznaka „Zasłużony Białostocczyźnie”

2002 r. Nagroda im. Oskara Kolberga

Wystawy:

Od 1979 r. bierze udział wystawach zbiorowych, pokonkursowych i indywidualnych w:  Białymstoku, Szreniawie, Lublinie, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Krakowie.

Konkursy:

–  1975 r. – konkurs „Na tkaninę dwuosnowową, sejpakową i podbieraną” – Białystok – II nagroda

– 1978 r. – konkurs „Żołnierz obrońca i budowniczy” – Warszawa – III nagroda

– 1980 r. – konkurs „Sztuka ludowa” – Warszawa – wyróżnienie

– 1984 r. – konkurs „Ojczyzna” – Lublin – wyróżnienie

Źródła i bibliografia:

Ankieta personalna, teczka osobowa – Archiwum STL